Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Uroczyste otwarcie nowych dróg w gminie

Krystian Cichocki Krystian Cichocki 17:13, 04.12.2025 Aktualizacja: 18:19, 04.12.2025
2 Uroczyste otwarcie nowych dróg w gminie

W gminie Grodziec uroczyście otwarto dwie długo oczekiwane inwestycje drogowe – przebudowane drogi powiatowe nr 4320P w Starej Ciświcy oraz nr 3097P w Biskupicach. Podczas wydarzenia wójt Mariusz Woźniak wielokrotnie podkreślał, że ich realizacja była możliwa dzięki szerokiej współpracy samorządów, instytucji i wykonawców.

Droga, na którą mieszkańcy czekali dekady

Pierwszą część uroczystości zorganizowano w Starej Ciświcy, dwa kilometry od granicy powiatów konińskiego i pleszewskiego. Wójt przypomniał, że historia tej drogi sięga lat 70. – Za swoje prywatne środki i zgromadzone od mieszkańców tejże miejscowości pan radny Józef Bachorowicz sfinansował pierwszy projekt budowy tejże drogi – wspominał.

W kolejnych dekadach mieszkańcy musieli podejmować trudne decyzje. Na przełomie lat 80. i 90. ograniczenia finansowe sprawiły, że mieszkańcy musieli zdecydować, czy godzą się na budowę pięciometrowej drogi asfaltowej do połowy sołectwa, czy wybierają wariant dłuższy, ale o szerokości 2,5 metra. Wówczas wybrano drugą opcję.

Taką drogą mieszkańcy jeździli aż do tego roku

Dopiero teraz zakończono podzieloną na pięć etapów przebudowę czterokilometrowego odcinka, obejmującą poszerzenie jezdni, wykonanie poboczy oraz nowych zjazdów. Ostatnia część realizowana w dwóch etapach objęła przebudowę jezdni na odcinku około 1,8 kilometrów i szerokości 5 metrów. – Wszystko to, co się zadziało, stało się dzięki wzajemnej współpracy powiatu konińskiego, gminy Grodziec i Lasów Państwowych – podkreślał Mariusz Woźniak.

Wartość inwestycji wyniosła blisko 1,9 mln zł. Powiat dołożył 1,2 mln, gmina Grodziec 400 tys., a blisko 300 tys. przekazały Lasy Państwowe. Gmina dodatkowo za około 120 tys. zł wybudowała nowe wiaty przystankowe.

Katarzyna Fryza, starosta koniński, dziękowała wszystkim stronom za zaangażowanie. – Droga ma służyć mieszkańcom. Taka jest rola powiatu, żeby wspierać inwestycje i udrażniać drogi, zwłaszcza te na krańcach powiatu – mówiła. Uroczystość zakończyło przecięcie symbolicznej wstęgi.

Biskupice: kolejny powód do satysfakcji

Druga część wydarzenia odbyła się w Biskupicach, gdzie, jak powiedział wójt, mieszkańcy mają kolejny powód do radości i satysfakcji. Przebudowa objęła niemal trzykilometrowy odcinek drogi powiatowej, prowadzącej aż do granicy powiatów konińskiego i słupeckiego.

W ramach inwestycji jezdnię poszerzono do sześciu metrów, wykonano kanalizację deszczową, sieć przebudowy rowów, chodniki po obu stronach drogi, nowe zjazdy, zatokę autobusową oraz odtworzono pobocza. Całość zwieńczyła nowa nawierzchnia asfaltowa i poprawione oznakowanie.

Wójt wyliczył, że łączny koszt zadania wyniósł 5.432.501,90 zł, przy czym wartość wraz z zakresem robót dodatkowych to 6.135.501,90 zł. Obie inwestycje oznaczają, że gmina w tym roku otworzyła drogi za łączną kwotę ponad 8 milionów złotych.

Podziękowania i symboliczne gesty

Wójt Grodźca obszernie dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji obu przedsięwzięć: samorządowcom, radnym, pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych, Lasom Państwowym oraz wykonawcom.

Mariusz Woźniak wręczył również symboliczną pieczęć z napisem „Rozpatrzone pozytywnie” dyrektorowi Gabinetu Wojewody Wielkopolskiej, Piotrowi Pałczyńskiemu. – Życzę, żeby na początku była na tych wszystkich wnioskach, które złożyliśmy – dodał wójt. – Na początku na pewno będzie stanowić bardzo ważną część gabinetu pani wojewody – powiedział Piotr Pałczyński.

Wspólna praca, wspólne efekty

Zarówno w Starej Ciświcy, jak i w Biskupicach zgodnie podkreślano, że sukces inwestycji to efekt szerokiej współpracy wielu instytucji. Zarówno wójt, jak i starosta oraz przedstawiciele władz wojewódzkich zwracali uwagę, że nowe drogi poprawią bezpieczeństwo i komfort mieszkańców oraz wzmocnią połączenia komunikacyjne gminy z sąsiednimi powiatami. – Dziękuję za współpracę i działamy dalej – zakończyła Katarzyna Fryza.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

YXYYXY

1 0

Twarz Stacha jakoś tak straciła kolor?

19:29, 04.12.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyhXyh

1 0

No i brak nadzoru SB to karygodne niedopatrzenie.

20:43, 04.12.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%