Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Wspólne działania samorządu gminy Krzymów i Nadleśnictwa Konin na „Złotej Górze”

08:35, 10.12.2020 Aktualizacja: 23:20, 20.10.2025
Skomentuj Wspólne działania samorządu gminy Krzymów i Nadleśnictwa Konin na „Złotej...

Gmina Krzymów wspólnie z Nadleśnictwem Konin podjęładziałania mające na celu pogodzenie gospodarczych, krajobrazowych i społecznychfunkcji lasu w kompleksie „Złota Góra”. Wypracowany sposób gospodarowaniazmierza do zachowania nie tylko trwałości lasu, ale również zachowania walorówkrajobrazowych i turystycznych na danym terenie.

Po raz kolejnypojawiają się pytania dotyczące działań konińskich leśników, związane zprowadzoną gospodarką leśną w lasach gospodarczych w okolicy Złotej Góry.Świadczy to nie tylko o coraz większym zainteresowaniu otaczającą nas przyrodą,ale również o niezrozumieniu pracy leśnika.

Jakdowiadujemy się od konińskich leśników, prowadzona przez nich gospodarka leśnaopiera się na podstawowym akcie prawnym, jakim jest ustawa z dnia 28 września1991 r. o lasach. Mówi ona o zarządzaniu lasami oraz o prowadzeniu trwałejzrównoważonej gospodarki leśnej. To właśnie w oparciu o tę ustawę NadleśnictwoKonin realizuje zadania związane z gospodarką leśną, według zatwierdzonego przez ministra środowiska „PlanuUrządzenia Lasu Nadleśnictwa Konin na okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia2026 r.”.

Odrazu wyjaśniamy, że plan ten to zbiór szczegółowych wytycznych oraz zaleceń,konsultowanych społecznie, stworzony przez wyspecjalizowane biura zajmujące sięurządzaniem lasów. Ów „leśny poradnik” dokładnie określa zasady działania, a więc co, kiedy, gdzie i jak wykonać,aby zachować nasze lasy dla następnych pokoleń, w jeszcze lepszej kondycji orazutrzymać ich nieprzeceniony wpływ na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunkiżycia i zdrowia człowieka, a także na równowagę przyrodniczą.

Zgodnie z wyżej wymienionym planem, Nadleśnictwo Konin wykonuje pracęna terenie swojego działania, w tym również pracę w „lasach złotogórskich”.To właśnie tam w najbliższym czasie realizowane będą zgodnie ze sztuką leśnązadania hodowlane, mające na celu stopniową przebudowę ponad 100-letnichmonokultur sosnowych. Zadania te zmierzają do stworzenia drzewostanu o składziegatunkowym zgodnym z siedliskiem, tj.: 70% sosna zwyczajna, 20% dąbbezszypułkowy i 10% buk zwyczajny. W tensposób powstanie las, który będzie bardziej odporny na działanie różnychszkodników, a także szczególnie w ostatnich latach zauważane zmienne warunkiklimatyczne.

Realizacja prac związanych zpozyskaniem drewna w ponad 100-letnich drzewostanach sosnowych, które w tymwieku zaczynają przecież stopniowo zamierać, jest konieczna. W przeciwnymrazie, przy zaniechaniu lub opóźnieniu wskazanych działań, stan sanitarny lasupogorszy się, drzewa zaczną stwarzać realne zagrożenie dla osób odwiedzającychZłotą Górę, a konsekwencją ostateczną może być, całkowity rozpad drzewostanu.Skutki mogą być nieodwracalne, na czym ucierpi nie tylko aspekt krajobrazowy,ale przede wszystkim lokalny ekosystem, do czego nie można dopuścić.

Aby zobrazować jak w ostatnichlatach zmienia się las ze względu na panujące warunki Nadleśnictwo Konin porównałoilość drewna pozyskanego w ramach różnego rodzaju cięć sanitarnych. Cięciasanitarne to prace polegające na usuwaniu drzew zamierających, opanowanychprzez patogeny lub całkowicie zamarłych i mają na celu poprawę stanusanitarnego drzewostanu. W ramach tychcięć pozyskało w 2019 r. ok. 7.600 m3 drewna natomiast już w 2020 r.ok. 10.500 m3, co stanowi blisko 20% całkowitej masy drewna dopozyskania w danym roku. Tak duże ilości drewna pozyskiwane w ramach cięćsanitarnych świadczą o ciągłej pracy leśników zmierzającej do zachowaniatrwałości lasów oraz o potrzebie zmian w drzewostanach, aby jeszcze bardziejpodnieść ich odporność na zmieniające się warunki klimatyczne.

W drzewostanach gospodarczych wszystkieprowadzone zabiegi hodowlane i ochronne zmierzają do zachowania trwałościlasów, kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnejodporności drzewostanów oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla osób je odwiedzających.Pozyskane przy tym drewno trafia do mieszkańców oraz przedsiębiorców i służy wten sposób zabezpieczeniu naszych codziennych potrzeb, jak również rozwojowigospodarczemu. Dzięki temu mamy w domu drewniane stoły, krzesła, drzwi, schody,meble i mnóstwo innych przedmiotów, z których codziennie korzystamy.

Leśnicy nieustannie powtarzają, że ich działania sąukierunkowane na zapewnienie zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcjilasów, w tym bardzo ważnej funkcji społecznej. Trudno się z tym nie zgodzić,widząc jak w lasach powstaje coraz więcej ścieżek edukacyjnych, modernizowanesą miejsca postojowe oraz tworzone są nowe obiekty turystyczne dlaodwiedzających lasy.

Jednym z takich obiektów jestścieżka edukacyjna zrealizowana przez gminę Krzymów oraz Nadleśnictwo Konin, biegnącawzdłuż drogi leśnej prowadzącej od strzelnicy w Potażnikach w kierunku na ZłotąGórę. Dzięki bardzo dobrej współpracy gminy i Nadleśnictwa powstała ścieżka, zktórej korzystać będą wszyscy odwiedzający ten kompleks leśny.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniomspołeczeństwa, Waldemar Kubiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Konin, podjął decyzjęo zmianie sposobu przebudowy lasu w bezpośrednim sąsiedztwie wskazanej ścieżki.Aby pogodzić potrzeby gospodarcze, przyrodnicze i społeczne, zabieg hodowlany tzw.rębnię zupełną pasową, decyzją nadleśniczego, zamieniono na rębnię stopniową. Takisposób przebudowy polega na wykonywaniu w drzewostanie na tej samej powierzchni„roboczej” różnego rodzaju cięć odnowieniowych (w tym także zupełnych na małychpowierzchniach). Działanie to ma doprowadzić do nierównomiernego, rozłożonego wczasie odnowienia drzewostanu.

Decyzjata świadczy o tym, że w lesie nie ma schematów, a najcenniejsza u leśnika jestwyobraźnia i umiejętność przewidywania skutków własnych działań. Biorąc poduwagę cały szereg czynników, zarówno przyrodniczych, jak i prawnych, związanychze zmianą sposobu postępowania w danym drzewostanie, potwierdza się teza, że doprowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej nie wystarcza tylko wiedza„książkowa”, ale przede wszystkim doświadczenie.

Często zdarza się, że leśników wykonującychrzetelnie swoje obowiązki przedstawia się w „złym świetle”. To przekłada się nabłędny odbiór ich działań przez społeczeństwo, a co za tym idzie brakzrozumienia dla podejmowanych działań gospodarczych. Zadaniem leśników jestprowadzenie w lasach zrównoważonej gospodarki leśnej, która polega na godzeniuwszystkich funkcji lasu, w tym również dostarczania drewna na polski rynek.

Na koniec jeszcze kilka „suchych”faktów: dzięki zaangażowaniu leśników powierzchnia leśna naszego nadleśnictwazwiększyła się z 12.846,78 ha w 2007 r.do 13.225,27 ha w 2017 r. tj. o 378,49 ha, średni wiek wzrósł z 62 lat w2007 r. do 62 lat w 2017 r., przeciętna zasobność drzewostanów na 1 ha wzrosła z224 m3 w 2007 r. do 241 m3 w 2017 r., tj. o 17 m3/ha a to bezpośrednio przekłada sięna łączny zapas na powierzchni leśnej w wysokości 3.189.881m3, gdziedla porównania w 2007 r. wynosiła 2.881.708 m3.

Może następnym razem myśląc o lesie ipracy leśników, pomyślimy nie tylko o „wycinaniu”, ale przede wszystkim opielęgnowaniu, ochronie i kształtowaniu przez nich naszych lasów, w taki sposóbaby pozostawić je przyszłym pokoleniom w jeszcze lepszym stanie i kondycji.Zaufajmy im!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%