Na Bulwarze Nadwarciańskim w Koninie poznaliśmy szczegóły plenerowych wydarzeń kulturalnych i sportowych, jakie szykowane są w najbliższych tygodniach w naszym mieście. Wśród nich są oczywiście Dni Konina, koncert świętojański na placu Wolności czy 25. Ogólnopolski Bieg Milowego Słupa, na który zapisało się 650 uczestników.
Zostań zdrowym Krasnoludkiem
Najbliższa impreza już 4 czerwca w parku Chopina. Mówiła o niej Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektor MDK w Koninie. „Zostań zdrowym Krasnoludkiem” – to hasło, które towarzyszy tegorocznym obchodom Dnia Dziecka w Koninie. Od godz. 13.00 w Parku Chopina będzie zaczarowany klimat. Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Konina, a partnerem jest Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich w Koninie.
W tym roku dzieci wejdą w prawdziwą krainę krasnoludków. Spotkamy między innymi Szybkiego, Zwinnego, Mądrego i Spostrzegawczego Krasnala. Odwiedzą stanowiska, aby na koniec otrzymać Świadectwo Sprawności Krasnoludka. Będą konkursy, nagrody, koncert w wykonaniu zespołu ARETE oraz młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie.
Witold Nowak, zastępca prezydenta mówił między innymi o cyklu 3 imprez sportowo-rekreacyjnych na wodzie „Złap za wiosło”, który jest kontynuacją założeń trzech poprzednich edycji spływów z lat 2020-2022, organizowanych na odcinku Wielkiej Pętli Wielkopolski. W tym roku kajakarze pływać będą po Warcie i Jeziorze Pątnowskim. Organizatorem spływów jest Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA i Miasto Konin. Wiceprezydent Nowak zapraszał też do kina plenerowego w różnych punktach miasta w lipcu i sierpniu. Jak zwykle nie zabraknie dobrych filmów na Bulwarze Nadwarciańskim.
Jakie gwiazdy na Dniach Konina?
Oczywiście nie mogło zabraknąć zaproszenia na tegoroczne Dni Konina (16-18 czerwca). O tym wydarzeniu mówił prezydent Piotr Korytkowski. – Tegoroczna impreza będzie bardzo rozbudowana – mówił. Oprócz od koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej (Natalii Szroeder, Michała Szpaka, 1One, KULT) poprzez prezentacje lokalnych zespołów wokalnych i tanecznych, zawody jeździeckie (w tym roku pula nagród finansowych i rzeczowych wynosi około 20 tysięcy złotych, rozegranych zostanie 19 konkursów od soboty i do niedzieli), strefę gastronomiczno-rozrywkową i dyskotekę na błoniach, zlot klubu zabytkowych mercedesów na Starówce. O tym wydarzeniu mówił Mateusz Cieślak. – Najstarszy pojazd, który do nas przyjeżdża, jest z 1934 roku – powiedział.
Częścią Dni Konina będzie Przystanek Koninkowo, czyli rodzinna niedziela i konkurs piosenki literackiej z udziałem Mariusza Lubomskiego na Bulwarze Nadwarciańskim. Będą tu dmuchane zamki, Strefa baniek mydlanych i zabawa bańkami z animatorami, Sporo warsztatów ekologicznych takich jak Mobilna Fabryka Czerpania Papieru, Warsztaty z ekosianka, lepienie garnków, fotobudka, warsztaty biżuterii, warsztaty z wiatrakami, z wikliną, szycia z filcu i wiele innych. Co najważniejsze wszystkie atrakcje i stanowiska warsztatowe są bezpłatne.
Prezydent Piotr Korytkowski mówił również, że po pandemicznej przerwie na plac Wolności wraca koncert świętojański organizowany przez firmę Konimpex.
W tym roku to wydarzenie odbywa się pod hasłem „W tanecznym nastroju”. 24 czerwca wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu, pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, a także Hina Maeda, zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2022 roku.
Wieszak na medale dla zawodników
Dzień później na Starówce zaplanowane są zmagania biegaczy i kijkarzy, a wszystko to w ramach 25. Ogólnopolskiego Biegu Milowego Słupa. Zawodnicy wystartują o godzinie 20.00 sprzed ratusza. Lista uczestników jest już wypełniona, a zgłosiła się ich aż 650. To rekord. – Każdy z naszych biegaczy otrzyma pakiet startowy – mówiła Ewa Kulczyńska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Koninie. Ci, którzy pokonają dystans 10 kilometrów a kijkarze (5 km) otrzymają medal (będzie można potem podczas na nim wygrawerować swoje imię i nazwisko i czas, w jakim się pokonało trasę). – Z racji jubileuszu przygotowaliśmy dla biegaczy prezent, czyli wieszak na medale. Zabierze go każdy kto przebiegnie ten dystans – mówiła Ewa Kulczyńska.
Władze Konina zaprosiły też na Festiwal Teatrów Otwórz Okno na Kulturę (1-2 i 8 lipca). Już po raz trzeci w naszym mieście zagoszczą teatry uliczne, po raz drugi przyjadą artyści zza granicy. Będzie Teatr KTO z najnowszym spektaklem Arcadia, który miał premierę w ubiegłym roku, Teatr Klinika Lalek i „Podróże Guliwera”, nie zabraknie Konińskiego Teatru Tańca. Od samego początku partnerami tego wydarzenia są spółdzielnie mieszkaniowe z Konina.
Mateusz Cieślak zaprosił też na Jarmark św. Bartłomieja, który odbędzie się w przedostatni weekend sierpnia na Starówce. Tym razem jednak – z uwagi na planowaną przebudowę placu Wolności – impreza szykowana jest na placu Zamkowym.
O szczegółach imprez z pewnością jeszcze będziemy informować!