Druga połowa na miarę klasyka. Sensacyjna wygrana Medyczek w Sosnowcu

2021-04-17 14:34:43

W starciu lidera Ekstraligi – Czarnych Sosnowiec i trzeciego w tabeli Medyka Konin zdecydowanym faworytem była pierwsza z ekip, która do tej pory straciła zaledwie dwa punkty. Waleczność koninianek i dyscyplina taktyczna w końcówce zaowocowały niespodzianką i zwycięstwem piłkarek Romana Jaszczaka 1:3.

Obie ekipy przystępowały do meczu w osłabionych składach. W wypowiedziach przedmeczowych trener koninianek żartował nawet, że Medyk II Konin przyjeżdża do Czarnych II Sosnowiec. Mimo to spotkanie wciąż określano mianem klasyka.

Pierwsza połowa nie zapowiadała emocji, a na boisku więcej było kopania piłki niż faktycznego grania. Przewaga optyczna przenosiła się z jednej na drugą stronę co kwadrans, ale nie przynosiło to żadnych dobrych okazji podbramkowych dla żadnej z ekip.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w drugiej części gry. W 51. minucie meczu piłkarki Medyka zablokowały próbę strzału sprzed pola karnego i przeprowadziły składną kontrę. Idealne dośrodkowanie Julii Maskiewicz z prawego skrzydła pięknym wolejem na gola zamieniła Natalia Chudzik.

Chwilę później koninianki znalazły się w sporych tarapatach. Najpierw w okolicach pola karnego faulowała Maskiewicz, a następnie po rzucie rożnym piłkę z linii bramkowej wybijała Abambila. Medyczki prowadzenie utrzymały jednak tylko przez 10 minut. Niepotrzebny faul Sandry Sałaty w obrębie szesnastki na gola z rzutu karnego zamieniła Martyna Wiankowska, dla której był to już 15. gol w tym sezonie.

Zawodniczki Romana Jaszczaka nie spuściły jednak głów i kilka minut później znów wyszły na prowadzenie. Ponownie w roli asystentki wystąpiła Maskiewicz, a swoją rolę wypełniła doświadczona napastniczka, Anna Gawrońska, która najpierw przyjęła piłkę w obecności trzech defensorek, a chwilę później popisała się technicznym majstersztykiem, podcinając piłkę nad bramkarką Czarnych.

W 83. minucie Medyk przeprowadził jedyną swoją zmianę w tym spotkaniu, która okazała się bardzo ważna dla końcowych fragmentów spotkania. Za Gawrońską na boisku pojawiła się Daria Nowak, która już minutę później mogła cieszyć się z asysty. Po odbiorze piłki w środku pola Chudzik dwójkowo zagrała ze wspomnianą rezerwową, jednak uderzyła nad poprzeczką.

Zwycięstwo Medyczki przypieczętowały w 90. minucie meczu. Po kolejnym ważnym odbiorze długie podanie przyjęła Nowak, która założyła swojej rywalce siatkę i wykonała dokładne podanie prostopadłe do Greczynki, Androniki Michalopoulou, która w solowym pojedynku pokonała bramkarkę Czarnych.

Medyk konin sprawił sporą niespodziankę i można jedynie żałować, że wicelider Ekstraligi, UKS SMS Łódź w samej końcówce meczu z Olimpią Szczecin zdobył dwie bramki, wydzierając trzy punkty.

Czarni Sosnowiec – Medyk PoloMarket Konin 1:3 (61’Martyna Wiankowska k. – 51’ Natalia Chudzik, 65’ Anna Gawrońska, 90’ Andronika Michalopoulou)

Medyk: Szymczak – Maskiewicz, Sałata, Castellano-Mugica, Abambila – Dymińska, Seybert, Michalopoulou, Tamburro, Chudzik – Gawrońska (83’ Nowak)