Cykliczne spotkanie, podczas którego między innymi można było zbadać tarczycę, poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze dobiegło końca, w sobotę 22 września wieczorem. Tłumy, jakie wypełniły korytarze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta, wskazują, że badania profilaktyczne wśród koninian w różnym wieku cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Wiadomo, „Zdrowie to podstawa”.
W akcję włączają się stowarzyszenia, gabinety i specjaliści różnych dziedzin medycyny. W czasie kolejnej edycji „Zdrowie to podstawa” można było zbadać ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu i cukru we krwi czy ewentualną obecność wirusa HCV w naszym organizmie. Dostępne były również badania dopplerowskie kończyn dolnych, usg tarczycy, badano także wadę postawy, negatywnie wpływającą na nasze stopy, znamiona barwnikowe i pieprzyki pod dermatoskopem, wzrok i słuch. Organizatorzy zabrali chętnych do „Krainy alfabetu Braille’a”, bo swoje stoisko mieli tam również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, którzy prezentowali książki tłumaczone na język osób niewidomych. Jak poinformowała nas Magdalena Mrozik-Żyła, instytucja posiada w księgozbiorze filmy, lektury oraz urządzenia wspomagające osoby niewidome i niedowidzące, takie jak np. książki i czytniki do e-booków. Z dobrodziejstw tych korzystają również osoby starsze, którym z racji wieku czytanie znormalizowanej czcionki sprawia dużą trudność. Panie ze Stowarzyszenia „Magnolia” i konińskie Amazonki uczyły na fantomach jak wyglądają drogi rodne kobiety i jak samej badać piersi. Pod prysznicem, na leżąco, na stojąco, unosząc rękę w górę, a drugą dookolnymi ruchami uciskając pierś aż do brodawki. Najdrobniejsza zmiana powinna być powodem, by zbadać piersi u specjalisty i nie lekceważyć problemu. – Regularne samobadanie powoduje, że kobieta poznaje swoje piersi, oswaja się z nimi i wtedy każda zmiana jest szybko wyczuwalna pod palcami. Gdybym ja zbagatelizowała zmianę, którą mój ginekolog uznał za błahą, pewnie już by mnie nie było – informuje nas Barbara Derda, która 15 lat temu chorowała na nowotwór piersi.
Anna Pulcer z „Magnolii” podkreślała z kolei, że wrzesień jest miesiącem dedykowanym nowotworom ginekologicznym. We wczesnym wykrywaniu istotna jest prawidłowo wykonana cytologia, jak również przezpochwowe USG narządów płciowych, samobadanie piersi i mammografia.
Ogromnym powodzeniem cieszyły się badania poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia tętniczego, pozwalające na wykrycie cukrzycy i chorób układu krążenia, badania dopplerowskie kończyn dolnych oraz badania zmian na skórze pod dermatoskopem. Jak powiedziała nam specjalistka, osoby z dużą liczbą takich zmian, mogą wykonać tzw. mapę znamion barwnikowych, które fotografuje się, by porównać później, czy uległy one np. powiększeniu, rozlaniu, etc. To badanie z kolei promowało Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka.
Wydarzenie pod patronatem prezydenta Józefa Nowickiego organizowali Miasto Konin i Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej, oraz organizacje pozarządowe i gabinety medyczne z terenu Konina, powiatu konińskiego i Poznania. Kolejna edycja akcji profilaktycznej „Zdrowie to podstawa” odbędzie się już 13 października, od 14.00-18.00 w budynku byłego Gimnazjum nr 6 przy ul. Bydgoskiej.
Izabela Bobrowska