Do końca października w spichlerzu Muzeum Okręgowym w Koninie można oglądać wystawę „Wojowie, grody, fortyfikacje”. Jej druga odsłona już 19 maja podczas Nocy Muzeów.
Kuratorami wystawy są Katarzyna Schellner oraz Mateusz Sikora, który reprezentuje Rezerwat Archeologiczny Genius loci w Poznaniu. Na ekspozycji prezentowane są zabytki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, Muzeum Regionalnego w Słupcy, Muzeum Okręgowego w Koninie, rekonstrukcje uzbrojenia grupy rekonstrukcyjnej „Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno” oraz zbiory prywatne Macieja Kasprzyckiego z Konina.
– Ta wystawa stanowi przegląd najważniejszych fortyfikacji i miejsc obronnych w naszym kraju w pradziejach i średniowieczu – mówi Katarzyna Schellner z Muzeum Okręgowego w Koninie. – Ale fortyfikacje nie broniły się same. Mamy więc drugą warstwę naszej wystawy związanej z wojownikami. Prezentujemy uzbrojenie, które archeolodzy znajdują na wykopaliskach.
Na wystawie można oglądać elementy wyposażenia jeździeckiego: strzemion, ostróg, kiełzn oraz przedmiotów codziennego użytku woja: sprzączek do pasa, krzesiw, osełek. Integralną częścią ekspozycji jest plac do lekcji muzealnych o wczesnośredniowiecznych grodach i wojownikach, a dopełnieniem jest film i prezentacja multimedialna.
Wernisaż odbył się dzisiaj w spichlerzu i cieszył się dużym zainteresowaniem. – Zapraszamy na drugą część tej wspaniałej wystawy, która podczas Nocy Muzeów też będzie dużą niespodzianką. To już 19 maja od godziny 17.00 do 24.00 – powiedziała Elżbieta Barszcz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie.
Muzeum na wystawę szczególnie zaprasza całe rodziny. W wydzielonej części dzieci mogą zbudować gród z gliny czy też przymierzyć kolczugę lub hełm i poczuć się na chwilę jak średniowieczny woj.