W Turku znów doszło do kradzieży pieniędzy metodą „na policjanta”. Sprawcy oszukali starsze małżeństwo. To już kolejne takie zdarzenie na terenie miasta. Policja ponownie apeluje o rozwagę i ostrożność w kontaktach z obcymi.
W ubiegłym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Turku zgłosiło się małżeństwo i powiadomiło funkcjonariuszy, że zostali oszukani przez nieznane im osoby, które podawały się za policjantów. Jak oświadczyli, telefonicznie skontaktował się z nimi „policjant”. Przekonał starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi o pomoc. Pomoc ma polegać na przekazaniu pieniędzy poprzez przelew bankowy, dzięki któremu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby. – Informację tę przekazujemy, aby przestrzec Państwa przed potencjalnymi złodziejami i oszustami. Przedstawiona powyżej sytuacja pokazuje jak wykorzystując ufność i nieuwagę osoby nieświadomej zagrożenia można wprowadzić ją w błąd, a następnie okraść – mówi asp.sztab. Mateusz Latuszewski, rzecznik turkowskiej policji. Jak dodaje, sprawcy bardzo często wykorzystują niewiedzę osób starszych, co do możliwości technologicznych czy informatycznych, każąc choćby wybierać numer alarmowy 112 czy 997 w celu potwierdzenia, że rozmawiają z „prawdziwym” policjantem. – Informujemy, że w trakcie trwającej rozmowy telefonicznej nie ma możliwości połączenia się z numerami alarmowymi 112 czy 997 – zapewnia Mateusz Latuszewski.
Oszuści modyfikują sposób działania podając się za przedstawicieli różnych instytucji np. za funkcjonariuszy policji, ale też Poczty Polskiej, pracowników pomocy społecznej czy pracowników szpitali i instytucji pomocowych. – W takim przypadku prosimy zadzwonić do odpowiedniej instytucji i sprawdzić czy aby na pewno występuje w ich imieniu. Celem nawiązania połączenia z numerami 122 lub 997 należy rozłączyć rozmowę z oszustem. Jeśli macie Państwo podejrzenie, że możecie paść ofiarą złodzieja lub oszusta prosimy o szybką reakcję – radzi rzecznik.