Rolnicy z gminy Sompolno dziękowali dziś za plony. Dożynki Gminne i Parafialne odbyły się w Mąkolnie. – W tym szczególnym dniu kieruję do wszystkich rolników pozdrowienia, podziękowania i wyrazy największego szacunku za ich trud, za każdą kroplę potu zraszającą naszą rolę – mówił Roman Bednarek, burmistrz Sompolna.
Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna odprawiona w kościele p. w. Świętego Andrzeja Apostoła. Celebrował ją ksiądz proboszcz Jan Frączek, który poświęcił wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa.
Wierni oraz rolnicy w kolorowym korowodzie przemaszerowali przed specjalnie przygotowaną scenę na placu przy Orliku w Mąkolnie. Tam odbyła się część oficjalna. – Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud pracy – mówił burmistrz. – To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie. Aby było z czego dożynkowy chleb upiec i sprawiedliwie podzielić. I nie ma chyba lepszego miejsca jak Mąkolno, aby mówić o sile, którą daje współpraca i umiejętność jednoczenia się wokół wspólnego celu. Dowodem na to jest chociażby dzisiejsza oprawa dożynek. Cieszę się mogę przekazać podziękowania dla wszystkich rolników z gminy Sompolno.
Starostowie dożynek: Dorota Grudzińska z Sycewa i Bronisław Charuba z miejscowości Mostki przekazali na ręce gospodarza chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. – Obiecuję, że będę dzielił go mądrze i sprawiedliwie, tak aby nie zabrakło go na żadnym stole. Niech to wspólne dzielenie się chlebem umocni naszą wspólnotę samorządową, abyśmy byli dumni z naszej małej ojczyzny – mówił Roman Bednarek.
Święto plonów w Sompolnie uświetnił występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Barwinok” z Ukrainy. Chętni mogli skosztować przepysznych swojskich potraw przygotowanych przez miejscowe gospodynie, a także wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba.
Ogromne wrażenie robiły wykonane przez nich wieńce. Pomysłowo i misternie uwite z kłosów zbóż, owoców i kwiatów stały się prawdziwym symbolem rolniczego trudu i zebranych plonów.