Lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia nie ustają w wysiłkach zmierzających do uregulowania w sposób jasny, przejrzysty i nie wywołujący żadnych wątpliwości kwestii stwierdzania zgonów oraz usankcjonowania prawnego instytucji koronera. W tym celu po raz kolejny wystosowali pisma do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz MSWiA. Bożena Janicka, lekarz rodzinny, prezes PPOZ, spotkała się również z prezydentem Konina Piotrem Korytkowskim, przedstawicielami wydziałów UM oraz ratownictwa medycznego i policji.
Lekarze PPOZ w swoich licznych wystąpieniach o usankcjonowanie prawne instytucji koronera wskazywali, że obowiązujące przepisy ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny – są przestarzałe i niedostosowane do współczesnych warunków (co potwierdziło również środowisko medyczne i prawnicze).
Już w 2017 roku Ministerstwo Zdrowia, przyznało, że przepisy rzeczywiście „wymagają dostosowania do aktualnego stanu prawnego, gdyż są obiektem wielu uwag i niejasności, a ich archaiczność oraz zamierzchła terminologia nie odpowiadają wymaganiom dzisiejszych realiów” .
Niestety, od tamtego czasu nic się nie zmieniło, a problemy ze stwierdzeniem zgonu narastają i często prowadzą do niepotrzebnych konfliktów.
– W wielu sytuacjach niezwykle trudno jest ustalić lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu. Rodzi to problemy przede wszystkim dla rodzin zmarłych pacjentów, które w chwilach najbardziej bolesnych mają czasem problem z ustaleniem lekarza, który stwierdzając zgon umożliwi im dochowanie niezbędnych formalności. Niejasność przepisów i pojawiające się na tym tle konflikty rodzą też frustrację personelu medycznego. W przypadku zgonów w miejscu publicznym wątpliwości te utrudniają też pracę policji i innych właściwych służb – podkreśla Bożena Janicka.
Jedynym rozwiązaniem – zdaniem PPOZ – jest pilne uchwalenie nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie, a przede wszystkim usankcjonowanie prawne instytucji koronera – dostępnego w każdym powiecie!
– Dlatego po raz kolejny zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz MSWiA o intensyfikację prac i pilne uchwalenie ustawy, która pozwoli sprawiedliwie rozdzielić obowiązki w tym zakresie – przewidując za ich wypełnienie odpowiednie wynagrodzenie – podkreśla Bożena Janicka.
W związku z tym, że koroner powinien odpowiadać za konkretne miasto i powiat – Bożena Janicka, prezes PPOZ – na zaproszenie prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego – wzięła udział w spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Koninie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele wydziałów UM, ratownictwa medycznego oraz policji.
Bożena Janicka szczegółowo omówiła sytuację w zakresie: stwierdzania zgonów przez lekarzy rodzinnych, lekarzy jednoosobowych podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej, zasad współpracy z ratownictwem medycznym oraz policją, jednocześnie informując o podejmowanych od lat działaniach mających na celu uregulowanie prawne i finansowe zasad stwierdzania zgonu.
Prezydent Piotr Korytkowski poinformował natomiast, iż Urząd Miejski w Koninie dysponuje pisemną informacją Ministerstwa Zdrowia, w związku z planowaną prawną regulacją przepisów dotyczących stwierdzania, dokumentowania i rejestracji zgonów, która ma być uruchomiona do końca drugiego kwartału 2025 roku.
Podczas spotkania dyskutowano też nad bieżącą sytuacją w zakresie: stwierdzania zgonów, powołanego przez Prezydenta koronera dla Miasta Konina oraz konieczności wyjaśnienia funkcjonowania NPL (Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna) dla powiatu konińskiego.
Prezes Janicka zapowiedziała kolejne pisma (wystąpienia PPOZ) w tym temacie, natomiast strony ustaliły dalsze działania oraz kolejne spotkania w celu wymiany informacji.