– W Koninie problem spożywania alkoholu w godzinach nocnych widoczny jest szczególnie w miejscach, gdzie można go kupić, skutki jego spożycia widoczne są w statystykach policji, interwencjach straży miejskiej – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały podpisanym przez wiceprezydenta Witolda Nowaka.
Dowiadujemy się, że tylko w tym roku do 30 września policjanci z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego oraz Wydziału Prewencji KMP w Koninie ujawnili 664 wykroczenia w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscu niedozwolonym. – Dyżurny konińskiej policji otrzymał 92 zgłoszenia dot. zakłócenia ciszy nocnej. Policjanci z KMP w Koninie założyli 99 Niebieskich Kart, w tym 40 wobec osób, które stosują przemoc domową pod wpływem alkoholu – czytamy w dokumencie, który trafi pod obrady radnych.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na konińskich drogach zatrzymują też kierowców w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odrzucających. – Nie znamy statystyk przemocy, której nikt nie zgłasza, nie wiemy ile aktów wandalizmu zostało dokonanych nocą pod wpływem alkoholu, ale można zakładać, że to właśnie jego dostępność w godzinach nocnych sprawia, że cierpią konińskie rodziny, a służby mundurowe i miejskie mają dużo więcej kosztownej dla podatnika pracy – czytamy w uzasadnieniu.
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie 9 marca 2018 roku dała gminom szereg kompetencji umożliwiających realizację podstawowego celu ustawy, którym jest ograniczenie dostępności napojów alkoholowych. – Podczas rozmów z członkami Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych doszliśmy do wspólnego wniosku o potrzebie wprowadzenia uchwały ograniczającej sprzedaż napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie całego miasta. Funkcjonujące na terenie miasta sklepy, czy – co zdumiewa – stacje benzynowe, prowadzące nocną sprzedaż napojów alkoholowych, są szczególnie uciążliwe, gdyż alkohol zakupiony w sklepach w godzinach nocnych jest nagminnie spożywany w miejscach publicznych. Dochodzi tam do częstych przypadków zakłóceń porządku publicznego związanych z jego spożyciem – uzasadnia Witold Nowak.
Wprowadzenie ograniczenia
sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 22.00 a 6.00 ma przyczynić się do
poprawy komfortu życia mieszkańców oraz bezpieczeństwa w mieście w godzinach
nocnych, ograniczyć nocne interwencje służb oraz dostęp do alkoholu, także dla
osób nieletnich. – Potrzebę ograniczenia alkoholu na terenie miasta
skonsultowano z młodzieżą, seniorami, Izbą Gospodarczą Wielkopolski Wschodniej,
swój głos w ankiecie internetowej mogli wyrazić wszyscy mieszkańcy Konina –
czytamy w uzasadnieniu.
Jeśli radni powiedzą „tak", uchwała wejdzie w życie od 1 lutego 2025 roku.