Dwie osoby, w tym jedna śmiertelnie, zatruły się tlenkiem węgla. Do tragedii doszło w miejscowości Bowyczyny w gminie Chodów.
Służby ratunkowe 3 grudnia około godz. 13.00 otrzymały zgłoszenie o ulatniającym się tlenku węgla w budynku jednorodzinnym. Na miejsce wezwano straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe. W wyniku rozpoznania ustalono, że w budynku jednorodzinnym, ogrzewanym instalacją CO - piecem węglowo-miałowy znajdują się dwie nieprzytomne osoby. Przybyłe zastępy straży pożarnej zabezpieczyły teren prowadzanych działań. Ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych weszli do budynku. Przy użyciu mierników wielogazowych potwierdzono obecności tlenku węgla – przekazał asp. Hubert Zastawa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole.
W wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć. Druga została zabrana karetką do szpitala. Strażacy przewietrzyli budynek i ponownie sprawdzili wszystkie pomieszczenia. Miernik nie wskazał obecności tlenku węgla parametry powietrza w normie.
Strażacy podkreślają, że tlenek węgla, który potocznie nazywany jest czadem, to bezbarwny, pozbawiony zapachu gaz. Jest silnie trujący. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.
Strażacy zachęcają do zakupu czujki tlenku węgla, która nie jest droga, a może uratować komuś życie. Nie powinniśmy zasłaniać klatek wentylacyjnych. Regularnie należy sprawdzać szczelność przewodów kominowych i wentylację pomieszczeń, zwłaszcza łazienek. Objawami zatrucia jest zmęczenie, zawroty i bóle głowy, zaburzenia tętna. Jeżeli podejrzewamy zatrucie tlenkiem węgla powinniśmy jak najszybciej wyjść z pomieszczenia, przewietrzyć je oraz wezwać pomoc.