Podziękowania dla taty i mamy są jedną z weselnych tradycji. To wzruszający moment, w którym nowożeńcy mogą wyrazić swoją wdzięczność za wychowanie, opiekę, wsparcie na nowej drodze życia i pomoc w organizacji uroczystości. Podziękowania odbywają się w trakcie wesela około godziny 22 lub po oczepinach, jednak można to zrobić także wcześniej lub później.
Najczęściej para młoda zaprasza rodziców na środek sali i wygłasza przemówienie, a także wręcza upominki. Niektórzy nowożeńcy decydują się na coś innego i wyświetlają prezentację multimedialną lub film. Często po oficjalnych podziękowaniach następuje wspólny taniec z rodzicami.
Podziękowania dla rodziców mogą być też nieco bardziej kameralne. Nie wszyscy czują się komfortowo, występując publicznie, dlatego niektóre pary decydują się, by okazać wdzięczność po udzieleniu błogosławieństwa czy nawet po ślubie, podczas uroczystej kolacji.
Fotoobraz to jedna z form, w jakiej można zawrzeć podziękowania dla rodziców
Wybierając prezent dla rodziców, warto pomyśleć, co będzie dla nich niezwykłą pamiątką, a także jaki podarunek sprawi im największą radość. Niektórzy nowożeńcy wręczają specjalne statuetki czy dyplomy zawierające podziękowania, imiona pary i datę ślubu.
Równie kreatywnym rozwiązaniem jest podarowanie rodzicom skrzynki z pamiątkowym grawerem, którą można wypełnić właściwie wszystkim – ulubionym alkoholem, herbatą, miodem, dżemem, czekoladą. Nawet gdy pozbędą się zawartości, drewniana skrzynka będzie praktycznym przedmiotem, który będą mogli wykorzystać do przechowywania drobiazgów.
Klasycznym pomysłem na prezent dla rodziców są też kwiaty. Wielu osobom przeszkadza, że bukiet nie będzie pamiątką na lata, dlatego świetną alternatywą jest szklany klosz z suszonymi kwiatami – to także piękna dekoracja! Więcej pomysłów na wyjątkowe podziękowania dla rodziców znajdziesz na stronie artMA.
Jeśli nie wiesz, co powiedzieć dziękując rodzicom, wręcz im pamiątkowy obraz
Składanie rodzicom podziękowań jest z pewnością momentem pełnym emocji, dlatego dobrze przygotować wcześniej treść przemowy. Warto pamiętać, że nie powinna być długa – liczy się przede wszystkim przekaz, który ma płynąć z głębi serca. Chociaż w internecie jest mnóstwo przykładów gotowych szablonów przemówień i można się nimi zainspirować, zdecydowanie lepiej wymyślić własny, oryginalny tekst. Aby brzmiał szczerze i naturalnie, warto przytoczyć wspomnienie z dzieciństwa z udziałem rodziców, które zapadło w pamięć.
Podziękujcie bliskim za to, czego Was nauczyli, a także za opiekę, wsparcie i poświęcenie, z jakim wiązało się rodzicielstwo. Podkreślcie to, co cenicie w nich najbardziej. Aby urozmaicić przemówienie, można też wpleść do niego cytat, np. fragment wiersza czy piosenki. Oczywiście takiej mowy nie trzeba się uczyć na pamięć – można ją odczytać, co pozwoli uniknąć kłopotliwej tremy. Upominek i kilka słów od serca to doskonały sposób na uhonorowanie rodziców – taki mały gest wywoła u nich duże wzruszenie!