Kompozycja Jana A.P. Kaczmarka na początek
Kompozycją zmarłego w maju tego roku Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcy Oscara i honorowego obywatela naszego miasta, rozpoczęła się uroczystość z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego w Koninie. Utwór z „Marzyciela” zagrał utalentowany pianista Filip Pacześny.
Podczas Miejskiej Inauguracji Roku Kulturalnego wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Konina w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tym razem otrzymało je 5 osób i 2 podmioty. Są to Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie oraz Koniński Teatr Tańca, a także Mateusz Cieślak, Krzysztof Gorczyca, Marek Jakubowski, Jarosław Sparażyński oraz Mariusz Urbaniak. Stypendium Prezydenta Miasta Konina otrzymali natomiast Maksymilian Tomczak (organy) oraz Julia Łechtańska (taniec), których talent mogliśmy podziwiać na scenie Konińskiego Domu Kultury.
– To jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w
naszym mieście, które, jak co roku, odbywa się we wrześniu. A na pewno jedyne w
swoim rodzaju – mówił podczas swojego wystąpienia Piotr Korytkowski.
Przypominając, że każdego roku uczestniczymy w setkach wydarzeń kulturalnych,
wystawach, koncertach, spektaklach, spotkaniach artystycznych, które proponują
nam publiczne i prywatne instytucje, stowarzyszenia oraz indywidualni twórcy. –
To od nas zależy, z których skorzystamy. W konińskim kalendarzu imprez nie ma
dnia, podkreślam, nie ma dnia bez oferty kulturalnej – stwierdził prezydent
Konina. Mówił też o ulepszaniu i poszerzaniu oferty kulturalnej, wymieniając
wyremontowany Dom Zemełki czy zapowiadaną budowę sali koncertowej z prawdziwego
zdarzenia Szkoły Muzycznej I i II stopnia, na którą pozyskano środki.
„Jeśli ktoś mówi, że się nic nie dzieje, to po prostu nie doświadcza kultury w Koninie”
– W tym Koninie nic się nie dzieje! Ileż to razy
podobne zdanie słychać, wypowiadane czy napisane przez niektórych. Pytam zatem,
gdzie się nic nie dzieje? To samo pytanie stawiajcie wy, drodzy państwo, uczestnicy
życia kulturalnego za każdym razem, kiedy padnie takie sformułowanie – mówił
Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. Wymieniając konkretne instytucje czy
prywatne podmioty i przedsięwzięcia kulturalne, festiwale, koncerty, spotkania
literackie, wystawy, pokazy, jarmarki czy festyny. – Z pełnym przekonaniem
powiem dziś – jeśli ktoś mówi, że się nic nie dzieje, to po prostu nie
doświadcza kultury w Koninie – dodał Witold Nowak.
Prezydent o połączeniu KDK-u i MDK-u
W wystąpieniu prezydenta Korytkowskiego nie zabrakło także tematu numer jeden ostatnich dni, czyli połączenia Konińskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury w jedną instytucję. – Być może są państwo w tej chwili świadkami pewnej historycznej chwili, a mianowicie ostatniej inauguracji roku kulturalnego organizowanego w Konińskim Domu Kultury, w rozumieniu szyldu, nazwy. Po wielu analizach i rozmowach, także tych toczonych w przestrzeni publicznej, zrobiłem pierwszy krok ku połączeniu dwóch jednostek samorządu miasta Konina, a mianowicie Konińskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury. Mówię, że to pierwszy krok, bowiem akceptacja przez Radę Miasta Konina decyzji o zamiarze połączenia placówek da na pewno impuls do dalszych działań. Chcę przeprowadzić je z poszanowaniem tradycji i dorobku obu placówek, z wykorzystaniem niesamowitego potencjału specjalistów od kultury pracujących w obu jednostkach. To będzie początek dzieła, które tchnie nową energię w miejską kulturę. Nie mam wątpliwości – mówił Piotr Korytkowski. Nawiązał też do zaproponowanej nazwy nowej placówki „jak na Konin przystało”, czyli Konińska Kuźnia Kultury. – To krok w dobrym kierunku, który da nam świeżość spojrzenia i pozwoli na wykuwanie nowych, atrakcyjnych pomysłów – dodał gratulując wszystkim nagrodzonym, a wszystkim wspaniałego roku kulturalnego 2024/2025 w naszym mieście.
Pracownicy KDK-u w czarnych strojach
O połączeniu rozmawialiśmy z Lucyną Lenard-Woźniak, czyli dyrektorem MDK w Koninie, która ma zostać szefową nowej placówki. Jak przyznaje, ma wizję jej funkcjonowania. – Ale jest to wizja głęboko ukryta i nie chciałabym wychodzić przed orkiestrę. Poczekajmy na uchwałę rady miasta. Dopiero ona uruchomi machinę zmian – mówiła. Kiedy poznamy założenia? Ma to stać się wkrótce (warto też zapoznać się z materiałem filmowym, czyli rozmową z Lucyną Lenard-Woźniak). Pewnie proces nie będzie łatwy, bo są to dwie duże placówki kultury z dużym dorobkiem i załogą pracującą tam od lat. Wymowne były też czarne stroje pracowników KDK-u na dzisiejszą uroczystość. Nie wygląda to na przypadek.
Miejską Inaugurację Roku Kulturalnego w Koninie zakończył nietuzinkowy koncert duetu Grażyna Łobaszewska i Adam Nowak (Raz, Dwa, Trzy) z zespołem Ajagore. Galę poprowadziła Marta Baran z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Koninie.