W całym kraju rośnie liczba infekcji, w tym zakażeń na COVID-19. W tej chwili w konińskim szpitalu z tego właśnie powodu leczonych jest 9 osób. U większości doszło do powikłań w postaci zapalenia płuc.
Z wczorajszego raportu Ministerstwa Zdrowia Wynika, że na terenie całego kraju potwierdzono 3118 zakażeń na COVID-19. Aktualną sytuację epidemiologiczną trudno jednak dokładnie oszacować, ponieważ od chwili zakończenia stanu pandemicznego, nie wykonuje się już powszechnego testowania. Nie wszystkie przypadki są zgłaszane i rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.
– Do naszego szpitala zgłaszają się pacjenci albo już zdiagnozowani, albo z objawami. Dziennie jest to od jednej do dwóch osób – informuje Jolanta Karolewska, pielęgniarka epidemiologiczna w konińskim szpitalu. – Osoby bez rozpoznania poddawane są szybkim testom i w zależności od stanu kierowane albo na oddział, gdzie zostają poddane pogłębionej diagnostyce, albo – jeśli nie wymagają hospitalizacji – leczeni są w domach.
Sześć osób aktualnie przebywa w oddziale zakaźnym, po jednej w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, oddziale chorób płuc oraz w oddziale dziecięcym. – W większości przypadków mają rozpoznane zapalenie płuc – informuje Jolanta Karolewska.
Zdarzają się również ogniska zachorowań. Ostatnie stwierdzono na rehabilitacji, ale już zostało wygaszone.
Od ponad dwóch lat dominującymi są dwa podwarianty Omikronu, które cechują się wysoką zaraźliwością. Przebieg wydaje się łagodniejszy. Objawy są zbliżone do innych infekcji układu oddechowego. Wśród najczęściej występujących można wyróżnić: gorączkę, ból gardła, suchy kaszel, katar i uczucie zmęczenia. Ciężki przebieg COVID-19 może przebiegać z dusznościami i bólem w klatce piersiowej.
Zdaniem ekspertów – wzrost zakażeń dopiero przed nami. Szczyt przewiduje się na połowę października. Dlatego też nadal zalecane są szczepienia. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia od 1 października szczepienie przeciw COVID-19 będzie dostępne dla osób po ukończeniu 6. miesiąca życia w schemacie wielodawkowym. Skierowanie na szczepienie, tak jak do tej pory, będzie można wygenerować samodzielnie za pośrednictwem portalu internetowego konta pacjenta (IKP) lub na aplikacji IKP. Zapisów na szczepienie będzie można dokonać tak jak w poprzednich sezonach, w aptekach oraz przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.
Jesienią nie tylko COVID-19 jest groźny dla zdrowia i życia. Do ciężkich powikłań nierzadko prowadzi wirus grypy. Dlatego lekarze rodzinni już dziś apelują o zaszczepienie się przeciwko ten niebezpiecznej chorobie.