Jej zainteresowanie pilatesem zrodziło się tak naprawdę po obejrzeniu na Instagramie filmiku ćwiczącej Małgorzaty Rozenek-Majdan. A z racji tego, że należy do osób, które lubią się rozwijać i poszukiwać nowych dróg w dążeniu do zdrowia, a tym samym dobrego samopoczucia fizycznego, szybko poszukała kursów z pilatesu oraz zakupiła takie samo łóżko do ćwiczeń, na którym szlifowała formę Małgorzata Rozenek-Majdan. – Poza tym – dla ścisłości – ogólnie ze sportem mam do czynienia – od wczesnego dzieciństwa. Ta pasja, bo tak mogę to nazwać, towarzyszy mi od zawsze i jest sensem mojego życia. Zatem swoimi umiejętnościami i wiedzą postanowiłam dzielić się z innymi i przyznaję, że przynosi mi to ogromną satysfakcję, kiedy widzę rezultaty swojej pracy, a przede wszystkim zadowolenie kursantów. Muszę się też pochwalić, iż jestem pierwszą trenerką w regionie, jeśli chodzi o fitness i obecnie pierwszą trenerką, jeśli chodzi o pełnowymiarowy pilates reformer, czyli na łóżkach – mówi Joanna Ostynowicz z firmy Ostynowicz Pilates Studio.
Jak się dowiedzieliśmy ćwiczenia z pilatesu reformer wykonuje się właśnie na łóżkach – nie tylko korzystając ze swojego obciążenia – ale również przez odpowiedni dobór sprężyn, a zajęcia są prowadzone w grupie lub indywidualnie zawsze poprzedzone wywiadem odnośnie ewentualnych kontuzji. – Jeśli jest taka potrzeba korzystamy z pomocy współpracującego z nami fizjoterapeuty – zaznacza trenerka. Ciekawi tej intrygującej metody postanowiliśmy naszym czytelnikom temat przybliżyć.
– Na czym polega metoda nazywana pilatesem?
– To system ćwiczeń fizycznych opracowany na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa. Metoda treningowa skupia się na wzmocnieniu mięśni głębokich, poprawie ich elastyczności, koordynacji czy równowagi ciała. Łączy też elementy treningu siłowego, rozciągania i ćwiczeń oddechowych, co czyni go skutecznym narzędziem do poprawy postawy, zwiększenia świadomości ciała oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji. Ćwiczenia pilates można wykonywać na macie lub na sprzęcie typu reformer, krześle cadillac, a ich zaawansowanie będzie zależało od wieku i poziomu sprawności fizycznej.
– Czy są to ćwiczenia dla wszystkich bez różnic wiekowych?
– Jak najbardziej dla wszystkich grup wiekowych, bo ćwiczą u mnie dzieci na przykład z problemami z kręgosłupem, łopatkami, koślawością kolan itp. oraz młodzież, osoby dojrzałe i seniorzy.
– Z tego co wiem ćwiczenia z pilatesu można wykonywać bez przyrządów, ale jak widzę również na maszynach reformer. Czym ten rodzaj ćwiczeń się wyróżnia?
– Tutaj każdy ruch jest dopracowany. Na maszynach można wykonać szereg ćwiczeń wzmacniających ramiona, plecy, brzuch, nogi w pozycjach, które są bezpieczne nawet dla kobiety ciężarnej. Dodatkowym atutem, aczkolwiek wymaga to kontroli, jest ruchomy wózek, który pobudza mięśnie głębokie do aktywacji. Z reformerem można ćwiczyć ręce i nogi dokładniej i ciężej niż na macie, aby uzyskać bardziej wszechstronny trening. Zauważy się wtedy bardziej płaski brzuch, mocniejsze plecy, ujędrnione pośladki i uda.
– Jak wygląda standardowa sesja pilatesu na maszynach?
– Sesja trwa 50 minut. Wcześniej jednak dobieramy ćwiczenia pod konkretną osobę, no chyba, że trenuje się w grupie.
– Na pewno naszych czytelników zainteresują korzyści płynące z regularnych ćwiczeń i czy możemy – podobnie jak na siłowni – dzięki nim wyrzeźbić ciało?
– Podkreślę, że pilates reformer nie obciąża przede wszystkim stawów, a w połączeniu z rehabilitacją daje znakomite efekty dla ciała. Pilates jest też często wykorzystywany właśnie w rehabilitacji i bezpieczny nawet dla osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle pleców, urazy stawów, a nawet osteoporoza. Dlatego tak jak wspominałam wcześniej terapia manualna plus ćwiczenia pilates wzmacniają mięśnie i stawy, co wpływa na zmniejszenie urazów, poszerzenie zakresu ruchu i w konsekwencji usprawnienie ciała. Poza tym pilates jest doskonały dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie, poprawić postawę, elastyczność i ogólną kondycję fizyczną.
– Dlaczego należy trenować pod czujnym okiem doświadczonego instruktora pilatesu?
– Profesjonalny trening to bardzo ważny aspekt zajęć, a doświadczenie i przebyte szkolenia gwarantują bezpieczeństwo, ponieważ niejednokrotnie pracujemy z osobami po poważnych kontuzjach. Powiem tak: zanim zaczęłam pracę z ludźmi przez pół roku łóżko reformer stało u mnie w domu, a szkoląc się właśnie na nim ćwiczyłam. Na tym jednak nie kończę, bo cały czas się edukuję i rozwijam jako trener i dietetyk, przez co pozwala mi to zapewnić klientom – jeszcze raz podkreślę – bezpieczeństwo i komfort zajęć.