Nie musisz wyjeżdżać do egzotycznych krajów, by spędzić wakacyjną przygodę życia. Nawet nie trzeba opuszczać granic województwa wielkopolskiego. Przy wsparciu Funduszy Europejskich tego lata możesz wypocząć i zwiedzić miejsca pełne historii (nawet tej dawnej), odkryć kulturę regionu czy spędzić czas na świeżym powietrzu, ciesząc oczy odnowionymi przestrzeniami. Odkryj letni klimat Konina i okolic.
W regionie czeka dużo atrakcji, dzięki którym nie będzie ci się nudziło. Wszystko dlatego, że wiele miejsc skorzystało z dofinansowania unijnego, by stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców oraz turystów. Czekają interesujące wystawy w muzeach, ciekawe zajęcia i wydarzenia organizowane przez lokalne domy kultury. Możesz też wybrać się na spacery po odnowionych parkach, gdzie odetchniesz od codzienności. Gotowy więc na wakacyjną przygodę w Koninie i okolicach?
Na szlaku wielkopolskiej historii
Słonecznie dni sprzyjają, by wybrać się na wycieczkę dofinansowanym Szlakiem Piastowskim, który przebiega przez województwo wielkopolskie. Fundusze Europejskie przeznaczono na zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz promocję turystyki w Wielkopolsce. W podróży natkniecie się na wiele ciekawych obiektów, np. Dom Podcieniowy w Pyzdrach wybudowany w 1768 roku. Obiekt prezentuje charakterystyczne dla czasu jego powstania rozwiązania architektoniczne: szczytowe ustawienie względem rynku miejskiego czy mansardowy dach. Znajdziecie tutaj ekspozycje zorganizowane przez Muzeum Regionalne Ziemi Pyzderskiej. Jest to więc ciekawy kierunek odwiedzin dla pasjonatów historii i historycznej architektury.
Warto wybrać się też do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski przeznaczono na rozbudowę infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej. W ramach przeprowadzonych prac przebudowano dawną stodołę „Otton”, połączono ją łącznikiem z sąsiednim budynkiem, tzw. bukaciarnią, a także wydzielono pomieszczenia techniczne w budynku jałownika. Miejsce to znajduje się na terenie jednej z największych wysp na jeziorze Lednica – Ostrowie Lednickim, będącym pomnikiem historii. Znajdziecie tutaj liczne ciekawe wystawy przedstawiające historię początków państwa polskiego. Odwiedziny w Muzeum Pierwszych Piastów to jak wycieczka wehikułem czasu do wczesnego średniowiecza!
Na szlaku Wielkopolskiej historii znajdziemy również zabytkowy Pałac w Wierzbinku, którego historia sięga XIX wieku.
– Pałac w Wierzbinku wraz z zabudowaniami gospodarczymi, został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku na zlecenie Aleksandra Chrząszczewskiego – mówi Małgorzata Kozicka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku. – Początkowo był to parterowy dworek z elementami neogotyckimi i neoromańskimi. Razem z dworem powstał park w stylu angielskim o powierzchni 3 hektarów. W 1901, po śmierci Aleksandra, majątek przejął jego syn Teodor, który rozbudował folwark i przebywał w nim aż do rozpoczęcia II wojny światowej. Następnie dworek dzierżawił niejaki Dąbrowski, a po 1945 roku przejęła go Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Wierzbinku. Teraz pałac w całości oddany jest mieszkańcom na cele kulturalne.
Pałac w Wierzbinku został odnowiony przy wsparciu Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. W nim swoje siedziby mają Szkoła Muzyczna I stopnia w Radziejowie oraz Gminny Ośrodek Kultury o bogatej ofercie kulturalnej – dostępne są tutaj na przykład sekcje plastyczna i szachowa. Działa tu też zespół Echo Kujaw. Przy wsparciu dotacji wybudowano również drogę pieszo-rowerową na malowniczych terenach pokolejowych. To dobra okazja, by nie tylko poobcować z historią i kulturą, ale również przyrodą.
– Budowę pierwszej ścieżki rowerowej na terenie gminy Wierzbinek rozpoczęto w 2014 roku był to fragment relacji Wierzbinek-Łysek. Budowa ścieżki została zrealizowana na trasie, gdzie wcześniej funkcjonowała kolej wąskotorowa – mówi Michał Liśkiewicz, referent z Urzędu Gminy w Wierzbinku. – Kolejną inwestycją była budowa odcinka Tomisławice-Wierzbinek o odległości 3,7 km. W ostatnim czasie gmina Wierzbinek realizuję budowę kolejnych odcinków ścieżek rowerowych: Sadln-Morzyczyn oraz Teresewo-Nykiel. Gmina Wierzbinek dysponuje łącznie ponad 26 kilometrami dróg rowerowych.
Wakacje z Funduszami Europejskimi dla Wielkopolski
Konin i okolice to region o wysokim potencjale turystycznym, który można rozwinąć przy wsparciu Funduszy Europejskich. Do 27 września trwa nabór na dotacje z zakresu Działania 7.3 Kultura i turystyka. W ramach tego konkursu można pozyskać dotacje np. na modernizację obiektów dziedzictwa kulturowego, udostępnienie i ułatwienie dostępu do tych obiektów osobom z niepełnosprawnościami, odnowę i budowę turystycznych szlaków tematycznych lub wprowadzenie nowych produktów turystycznych w regionie. Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po te środki, by jeszcze więcej turystów odwiedzało nasze województwo.
Konin i okolice są bogate w ciekawe atrakcje. Nie ma więc potrzeby kupowania biletów lotniczych do innego kraju czy na inny kontynent, podczas, gdy Wielkopolska latem rozgrzewa do korzystania z wakacji.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski