Kilkudziesięcioletnie samochody z setkami tysięcy przejechanych kilometrów, do tego wysokie ceny paliw i ciągłe naprawy – to największa bolączka Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów. Są też pozytywne aspekty w 2023 r. - liczne medale na zawodach oraz zakończenie roku na plusie. Działacze KLTC podsumowali ostatnio minione dwanaście miesięcy.
Szkolą młodzież
Konińskie Ludowe Towarzystwo Cyklistów prowadzi szkolenia dla dla dzieci już od 11. roku życia, aż do 22-latków. Kategorie wiekowe obejmują: żaków (11-12 lat), młodzików (13-14 lat), juniorów młodszych (15-16 lat), juniorów (17-18 lat) i młodzieżowców (19-22 lata). Szkoleniem dzieci i młodzieży zajmuje się Robert Kierejewski, Sebastian Gensch i Józef Gronostaj.
W 2023 r. zawodnicy KLTC brali udział w wyścigach i konsultacjach torowych, wyścigach szosowych oraz w zgrupowaniach w kraju (m.in. Zakopane) i za granicą (Chorwacja). Konińscy cykliści zdobyli łącznie osiem medali Mistrzostw Polski – jeden złoty, trzy srebrne i cztery brązowe. Do największego sukcesu można zaliczyć złoty medal zdobyty przez Igora Kierejewskiego w kat. junior w torowych Mistrzostwach Polski w wyścigu scratch. Ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym wyścigu etapowym w Grudziądzu UCL 2.1. Reprezentował także nasz kraj w wyścigu drużynowym w Belgi. Medale zdobywali również: Marek Kapela, Mateusz Sztrauch, Oskar Piasecki, Mateusz Ciołek, Wiktor Palutka i Filip Pasterski. Sztrauch i Kapela mają za sobą także występy na Mistrzostwach Europy.
Stare samochody bolączką klubu
Za sukces można również uznać fakt, że kolejny rok z rzędu Konińskie Ludowe Towarzystwo Cyklistów grudzień zamknęło z zyskiem. Pozwala to klubowi starać się o dotacje z zewnątrz, które są bardzo potrzebne. Największą bolączką KLTC są wieloletnie samochody. Najstarsza Skoda Felicja ma 24 lata. Dodatkowo auta mają przejechane setki tysięcy kilometrów. - W obecnych samochodach trudno pomieścić rowery na wyścigi szosowe, gdyż każdy z zawodników musi posiadać dwa rowery, jeden do startu wspólnego a drugi do jazdy indywidualnej. W związku z tym, na zawody muszą jechać dwa auta. Samochody w kolarstwie są tym czym boiska i hale dla innych dyscyplin sportowych. Z uwagi na problemy transportowe musieliśmy zrezygnować ze szkolenia kategorii młodzieżowej, co negatywnie odbije się w zdobyciu punktów we współzawodnictwie i młodzieży. W konsekwencji dostaniemy mniejsze dotacje – podkreślał Kazimierz Zajączkowski, prezes KLTC. Podczas dyskusji, członkowie klubu wskazywali, że na walnym zebraniu nie pojawił się żaden przedstawiciel urzędu miejskiego. Klub bardzo liczy na wsparcie miasta, jednak członkowie stowarzyszenia nie mieli okazji z nikim porozmawiać.
Plany na najbliższy czas
Podczas walnego zebrania członkowie KLTC wybrali nowego delegata na zjazd Wielkopolskiego Związku Kolarskiego. Został nim Marek Zawidzki. Wybory podyktowane były śmiercią byłego delegata i członka zarządu – Jana Fijałkowskiego.
Walne zebranie było również okazją do wyznaczenia planów na najbliższy czas. Trenerzy przedstawili ostatnie osiągnięcia zawodników a także opowiedzieli o zbliżających się zawodach. Na minionych Mistrzostwach Polski w Płocku Marek Kapela zdobył złoty medal do lat 23.
Najbliższe miesiące będą czasem wielkich wyzwań, ale i możliwości dla Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów. Wszyscy działacze, trenerzy i zawodnicy klubu mają nadzieję, że następne walne zebranie przyniesie wiele dobrych wieści o kolejnych sukcesach i przezwyciężonych przeciwnościach.