Kolejnym filmem, który zobaczą widzowie w Kinie Oskard w ramach drugiej części „Krótkiej historii polskiego kina”, jest dramat wojenny z 1971 r. pt. „Trzecia część nocy” w reż. Andrzeja Żuławskiego. Fabuła odsyła do autobiograficznych doświadczeń z okresu okupacji Mirosława Żuławskiego – ojca reżysera, współscenarzysty filmu. Obraz zdobył w 1973 r. nagrodę „Jantara” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę im. Andrzeja Munka w PWSFTviT.
Michał, młody mężczyzna, utraciwszy żonę i syna zabitych na jego oczach, postanawia włączyć się w konspirację w okupowanym Lwowie. W czasie ucieczki przed Niemcami trafia przypadkowo do mieszkania kobiety, której mąż został zatrzymany przez Gestapo. Helena łudząco przypomina jego żonę. Michał postanawia zdobyć środki utrzymania dla niej i jej dziecka.
Andrzej Żuławski stworzył swój brawurowy debiut pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, nawiązywał do problematyki i stylu Szkoły Polskiej, zarazem gwałtownie ją przekraczając. W filmie wystąpili m.in. Leszek Teleszyński i Małgorzata Braunek.
Ten wyjątkowy seans odbędzie się 22 czerwca o 18:30
do Kina Oskard.
Bilety (10 zł) do kupienia w kasie i
online: https://bit.ly/Trzecia_czesc_nocy_oskard