Jubileusz 60-lecia obchodzi w tym roku Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie. Bogata historia w połączeniu z nowoczesnością i atrakcyjną ofertą nauczania jest największym atutem placówki, która przez dziesięciolecia „wypuściła” w świat wielu cenionych specjalistów.
Stawia czoła nowym wyzwaniom
Początek szkoły sięga lat 60., kiedy to gospodarczy rozwój Konina pociągnął za sobą konieczność wykształcenia wykwalifikowanych kadr robotników i techników budownictwa. Dlatego też ówczesne władze miasta postanowiły utworzyć 1 września 1963 roku Zasadniczą Szkołę Budowlaną dla Pracujących. Organizatorem i pierwszym dyrektorem został Władysław Kostkiewicz. W roku szkolnym 1963/1964 naukę w szkole rozpoczęło 130 uczniów w zawodach: murarz-tynkarz, monter urządzeń sanitarnych, monter centralnego ogrzewania.
Kolejne lata to kolejne wyzwania dla szkoły, która stawiała i nadal stawia czoła nowej, ciągle zmieniającej się rzeczywistości. W ubiegły czwartek, podczas obchodów 60-lecia szkoły dyrektor Karol Leszczyński podkreślił, że jubileusz to niepowtarzalna okazja do tego, aby ocalić od zapomnienia cząstkę pięknej historii i zjednoczyć różne pokolenia ludzi tworzących wizerunek szkoły. – To też okazja, aby docenić dorobek lat minionych i jednocześnie tworzyć jej nowe oblicze – mówił zwracając się do licznie zgromadzonych w auli im. Jana AP Kaczmarka w Morzysławiu. – Przeszłość naszej szkoły była pełna wyzwań, sukcesów i trudnej pracy. Przez te 60 lat byliśmy świadkami nie tylko zmiany edukacji, ale także ogromnej zmiany technologicznej, społecznej i ustrojowej. Nasza szkoła zawsze odnajdywała się w tych zmianach. Była na bieżąco, aby oferować najlepszą opiekę i warunki edukacyjne naszym uczniom. Ten jubileusz to nie tylko czas na wspominanie przeszłości, ale także na patrzenie w przyszłość. Nasza szkoła będzie nadal ewaluować i dostosowywać się do potrzeb edukacyjnych. Jestem pewien, że dzięki wspólnemu wysiłkowi naszej społeczności będziemy osiągać równie wielkie sukcesy jak w przeszłości, a może i większe – powiedział dyrektor dziękując byłym i obecnym pracownikom, uczniom, rodzicom i absolwentom za owocną współpracę.
Kierunki i projekty
Warto zaznaczyć, że ZSBiKZ może poszczycić się wieloma atrakcyjnymi kierunkami kształcenia, m.in.: technik budownictwa, architektury krajobrazu, hotelarstwa, logistyk, informatyk, żywienia i usług gastronomicznych, robót wykończeniowych w budownictwie, technik mechanik i technik technologii drewna; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, murarz-tynkarz, kucharz, cukiernik, kelner, pracownik obsługi hotelowej, ślusarz, stolarz, magazynier – logistyk, mechanik pojazdów samochodowych.
Szkoła realizuje również wiele projektów, mających na celu przygotowanie młodych ludzi do konieczności uczenia się przez całe życie, do konieczności zmian, np. miejsca zamieszkania, miejsca pracy, do podejmowania wyzwań i działań na rzecz własnego rozwoju. Wykorzystuje w tym celu fundusze UE. Dla Unii Europejskiej młodzież ma szczególne znaczenie i do młodzieży skierowane są liczne działania i dlatego ogromne środki finansowe przeznaczane są na projekty, programy, konkursy, które realizowane są na rzecz młodych ludzi przez różne podmioty. Prawdopodobnie jak w każdej szkole, tak w ZSBiKZ, uczniowie przygotowują się do olimpiad, współpracują ze środowiskiem czy realizują innowacje, wykorzystując fundusze UE. Placówka korzysta również z funduszy programu Erasmus+.
Ślubowanie, wyróżnienia i wystawa
Tegoroczny jubileusz stał się okazją do powitania uczniów rozpoczynających naukę w klasach pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie.
Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej wyróżniono blisko 30 osób, które w szczególny sposób angażują się w życie szkoły.
A dla wszystkich świętujących przygotowano wyjątkową wystawę
portretów około 60 pracowników szkoły wykonanych przez fotografa Damiana
Horneta.
ach, HG