We wszystkich kościołach powiatu tureckiego zbudowano groby, w których umieszczono figury zmarłego Jezusa. Czuwały przy nich Straże Groby Pańskiego, do niedzielnej rezurekcji.
Tradycja Grobu Pańskiego pochodzi z Palestyny. W Polsce spopularyzowali ją Bożogrobcy. Od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem. To na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie. Także w powiecie tureckim tradycja ta kultywowana jest we wszystkich kościołach rzymsko-katolickich. W tych większych Groby Pańskie są okazale i zajmują nawet całe nawy boczne, a w tych mniejszych bywają wręcz symboliczne. Wartę przy nich pełnią na ogół strażacy. W Dobrej to specjalna formacja zwana Turkami. Straż kończy służbę na początku rezurekcji, kiedy kapłan wznosi monstrancję i ogłasza zmartwychwstanie Jezusa.
Na zdjęciach Groby Pańskie w: Boleszczynie, Brudzewie, Dobrej, Janiszewie, Kaczkach Średnich, Kowalach Pańskich, Kunach, Psarach, Russocicach, Skęczniewie, Turku i Uniejowie.