Przedstawiciele parlamentu, sejmiku wojewódzkiego, władz miasta, rady miasta oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Batalionu Pociąg przy ulicy Błaszaka.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbywają się również w naszym mieście. – Cieszę się, że znowu jesteśmy razem, żeby uhonorować naszych bohaterów – mówiła Krystyna Leśniewska, radna Konina.
– To święto wyjątkowe, które łączy wszystkich. Jesteśmy z różnych ugrupowań politycznych – mówił poseł Witold Czarnecki. – To święto upamiętnia tragiczne pokolenie. To jest tak tragiczne pokolenie, że chce się płakać. Polska, która od samego początku włączyła się w wojnę z Niemcami hitlerowskimi zostaje przez sojuszników porzucona. I ta garstka walczy do końca i nie chce się z tym pogodzić. Odpychani i wyklęci przez wszystkich, przez najbliższych, rodziny, ukrywają się, bo wiedzą, że racja jest po ich stronie.
Jak powiedział poseł Czarnecki, o ile szczęśliwsi są dzisiaj Ukraińcy walczący o swoją ojczyznę. – Cały świat jest z nimi – mówił poseł PiS. – Ich racje moralne były jeszcze silniejsze, a cały świat był przeciw nim. Dlatego cieszę się i jestem dumny z tego, że tak dużo ludzi jeszcze o nich pamięta
– Wszyscy jesteśmy winni oddać cześć bohaterom – dodał poseł Leszek Galemba. – Spotykamy się przed pomnikiem, który jest dla nich.
W uroczystości wzięli również radni wojewódzcy Zofia Itman oraz Robert Popkowski, który poprosił, by pamięć żołnierzy wyklętych uczcić 10-sekundową ciszą. Zofia Itman zaprosiła też wszystkich na jutrzejsze podsumowanie konkursu poświęconego pannom wyklętym. – Pamiętajmy, że również kobiety dzielnie wspierały swoich mężów, chłopaków, również walczyły w różny sposób i się poświęcały. Tak samo były zabijane i torturowane. Pamiętamy chociażby o najbardziej znanej młodej dziewczynie Ince – mówiła Zofia Itman. Przypominając, w Konin jest jednym z pierwszych miast, gdzie odbywały się uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. – Oby tak było wiecznie i byśmy nigdy o nich nie zapomnieli – dodała Zofia Itman.
O 18.00 zaplanowano mszę świętą w kościele św. Wojciecha. Po eucharystii uczestnicy złożą też kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem Orła Białego.