– Od nowego sezonu grzewczego będzie to trzecie źródło w naszym systemie – mówił Sławomir Lorek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie podczas komisji finansów i infrastruktury rady miasta.
Obecnie trwają prace przy otworze GT-3, a także finalizowane są kwestie podpisania aneksu nr 2. Zgodnie z nim budowa ma zakończyć się do 31 lipca 2023 roku. – Sierpień i wrzesień to rozruchy. Od nowego sezonu grzewczego będzie to trzecie źródło w naszym systemie – mówił prezes MPEC-u.
Podczas swojego wystąpienia w sali ratuszowej Sławomir Lorek wspomniał też o awarii, której usuwanie trwało półtora miesiąca. – Mamy czteromiesięczny poślizg, ale wynika on też z tego, że w roku ubiegłym były problemy z ciągiem dostaw, które się nałożyły – mówił prezes MPEC-u.
Marek Waszkowiak, szef komisji infrastruktury przyznał, że brał udział we wszystkich geotermalnych projektach w Wielkopolsce Wschodniej. Przywołał Koło, gdzie według szacunków tamtejsza instalacja grzewcza ma zapewnić 80 procent ciepła dla miasta, a jak wygląda sytuacja w Koninie? – Nasza ciepłownia geotermalna jest zaprojektowana na roczną produkcję 159 tys. GJ, a my rocznie jako spółka potrzebujemy około miliona. To jest więc odpowiedź – mówił Sławomir Lorek.
Miasto Konin obecnie ogrzewane jest ze źródeł, którymi są ZE PAK i Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w MZGOK-u.