Nie ustaje pomoc dla Ukrainy napadniętej przez putinowską Rosję. Z wielu miejsc, w tym także z Turku, wyruszyło już wiele transportów na wschodnią granicę. Ruszyli też wolontariusze. Ale i tu, na miejscu, wiele się dzieje. Miasto Turek uruchomiło specjalny adres mailowy dla tych, którzy mogą dać dach nad głową uchodźcom. Mieszkanie dla uciekających z wojennej zawieruchy cywilów przygotowała także parafia luterańska w Turku. Stowarzyszenie Przystań zorganizowało miejsce noclegowe. Druhowie z OSP apelują o zakup bądź przekazanie radiostacji i krótkofalówek, które zostaną dostarczone na front. Lekarze deklarują pomoc medyczną dla dzieci i rodzin.
Mieszkańcy Turku i powiatu tureckiego doskonale zrozumieli, że Ukraina walczy również o Polskę. Pomoc jaką uruchomiło w miniony weekend wiele wspólnot lokalnych, stowarzyszeń, organizacji, samorządów oraz indywidualnych osób przerosła wszelkie oczekiwania. I nie ustaje.
Grupa Turek pomaga Ukrainie
Znakomicie sprawdza się zorganizowana przez Ewelinę Derucką, dyrektor miejskiej biblioteki w Turku, grupa na FB. Spotykają się tu wszyscy, którzy chcą i mogą a także ci, którzy potrzebują pomocy. Prócz tego, miasto przygotowało również specjalny adres mailowy: pomoc-ukraina@turekgm.pl, na który można wysyłać informację o możliwości przyjęcia pod swój dach uchodźców. Miasto wspólnie ze Stowarzyszeniem Przystań i wielu darczyńcami przygotowało w siedzibie stowarzyszenia tymczasowy punkt zborny dla osób przybywających do Turku. - To miejsce, w którym zatrzymają się dopóki nie zabierze ich ktoś pod swój dach, będzie otwarte o każdej porze dnia i nocy – mówi Jacek Sulkowski ze Stowarzyszenia.
Straż zbiera radiostacje
Z turkowskiej strażnicy OSP ruszył już niejeden transport na wschodnią granicę. Druhowie apelują o radiostacje, krótkofalówki, które umożliwią kontakt na froncie. Najlepiej BAOFENG UV-5R BADZ BAOFENG UV-82. Na razie proszą mieszkańców o wstrzymanie się z dostawą odzieży i żywności, bo jest tego bardzo dużo. Wczoraj na granicę w Dorohusku dotarli pięcioma samochodami i przekazali żywność dla dzieci i dorosłych, pampersy i środki medyczne. Wszystko co potrzebne po konsultacji z jednostką OSP Dorohusk i OSP Okopy Dorohusk. Łącznie na granicę wyjechało już ponad 25 samochodów. Oprócz radiostacji nadal potrzebne są leki, opatrunki i ogólnie asortyment medyczny a także powerbanki (naładowane), baterie, podgrzewacze do rąk, czy kamizelki kuloodporne.
Harcerze w akcji
- Harcerska służba wymaga pełnego zaangażowania w krytycznych momentach – mówią harcerze z Hufca Turek, którzy w ramach Pogotowia Harcerskiego dla Ukrainy uruchomili zbiórkę w swojej siedzibie. Przerosła ona oczekiwania harcerzy, którzy na pomoc w załadunku i transporcie musieli wzywać druhów z OSP Cisew i OSP Turek.
Dary gromadzone są praktycznie we wszystkich remizach OSP w powiecie: Wyszyna, Malanów, Grzymiszew. Przyjmowane są również w wielu urzędach, jak choćby w Urzędzie Gminy w Brudzewie w godzinach jego funkcjonowania, w Przykonie, gminie Turek, w UGiM w Tuliszkowie i Dobrej, a także Kawęczynie. ki