Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne XV Forum Rolnicze dla Powiatu Konińskiego odbywało się w formie zdalnej. Tematem przewodnim był Krajowy Plan Strategiczny na lata 2023-2027. W spotkaniu uczestniczył między innymi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Jak mówił, w tej chwili KPS znajduje się w Komisji Europejskiej i lada moment spodziewa się uwag co do tego dokumentu. – Trwają prace nad ustawą o ubezpieczeniach społecznych rolników. Głównym założeniem będzie to, by rolnik mógł przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa – mówił wiceminister.
Spotkanie poprowadził Jan Pauliński, członek Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Dzisiaj mamy częściowo spotkania hybrydowe. W czasie prezentacji można przekazywać pytania na czacie w sprawach nurtujących rolników. Pan minister odpowie osobiście – zapewniał. Gospodarzem konińskiego spotkania była Jolanta Nawrocka, przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Koninie. – Nasze fora rolnicze od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Myślę, że i to będzie okazją byście mogli zapoznać się z aktualną sytuacją w rolnictwie, jak i z działalnością WIR w Poznaniu, a także Rady Powiatowej w Koninie – mówiła.
Współorganizatorem było konińskie starostwo. – Cieszę się, że mimo tak trudnych czasów, które wywołała pandemia, udało się forum zorganizować. Myślę, że jak poprzednie to również będzie miało doniosłe znaczenie z korzyścią dla rolników naszego powiatu. Dzisiaj problemów w rolnictwie jest bardzo dużo. Na pewno sami opowiecie o tym jakie problemy są, jakie najbardziej dokuczliwe. Zachęcam by je wszystkie wyartykułować. Wierzę w to, że instytucje i osoby, które biorą udział należycie się do pytań rolników odniosą, a jeśli nie będzie to możliwe tu bezpośrednio, to odpowiedzi udzielone zostaną później przekazane. Życzę udanego spotkania – mówił starosta Stanisław Bielik.
W spotkaniu wziął udział Ryszard Bartosik. – Dziękuję, że mimo obostrzeń pandemicznych co roku organizujecie tak potrzebne forum dla rolników. Obejmujecie w dzisiejszym spotkaniu wszystkie najważniejsze zagadnienia, które dotykają w obecnym czasie rolnictwo. Oprócz pandemii, która nam doskwiera i zupełnie zmieniła nasze życie, mamy jeszcze wiele innych problemów. Zielony Ład był konsultowany przez dłuży czas w ubiegłym roku, kiedy spotykaliśmy się w formule zdalnej organizacje rolnicze i rolnicy mogli zgłaszać do niego uwagi. Było ich zgłoszonych mnóstwo. Dyskutowane były założenia Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Został on zatwierdzony przez Radę Ministrów, obecnie znajduje się w Komisji Europejskiej. Niebawem otrzymamy uwagi, co do planu i będziemy się do nich odnosić. Przy konsultacjach z KE mogą następować jakieś zmiany. Jeśli będą to te środki będą przesuwanie, gdzieś je zwiększymy, gdzieś zmniejszymy – mówił Ryszard Bartosik.
Mówił także o wzroście cen energii, gazu, paliw, a także nawozów. I działaniach podejmowanych przez rząd. Wspomniał również o dopłatach bezpośrednich i wypłaconych zaliczkach. Poprosił o przesłanie pytań do Ministerstwa Rolnictwa. – Żebyśmy mogli szczegółowo udzielić odpowiedzi – dodał.
Trwają prace nad ustawą o ubezpieczeniach społecznych rolników. – Głównym założeniem będzie to, by rolnik mógł przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa, tak jak jest w innych działach gospodarki. Mam nadzieję, że ta ustawa w połowie tego roku będzie mogła wejść w życie. Na razie jest ona procedowana w Ministerstwie Rolnictwa. W tej ustawie będzie jeszcze kilka zmian. Myślimy też o emeryturach, w których następuje zbieg emerytury i rolniczej i ZUS-owskiej, ale tutaj działania są bardzo wstępne – wyjaśniał Ryszard Bartosik.
Program przewidywał również omówienie zagadnień dotyczących bioasekuracji, wdrażania zasad tzw. Zielonego Ładu, działań uruchamianych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, instrumentów finansowania rolnictwa i ekonomiki rolnictwa, a także spraw związanych z kształceniem w kierunkach rolniczych, czy działalnością Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych.
Tradycyjnie po części teoretycznej zaplanowano panel dyskusyjny. Radą i pomocą służyli przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych.