Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało została ogłoszona światowym dziedzictwem kultury.Podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się 16 grudnia w Paryżu, tradycja kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości stworzyła Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Od 16 grudnia 2021 roku kultywowana przez mieszkańców parafii Spycimierz tradycja układania kwietnych dywanów, stała się częścią światowego dziedzictwa kultury niematerialnej. Wcześniej na listę trafiły jedynie trzy polskie tradycje: szopkarstwo krakowskie i kultura bartnicza i sokolnictwo.
Droga Spycimierza na światową listę trwała kilka lat. W 2018 roku tradycja została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W dniu 15 listopada tego roku komisja UNESCO zarekomendowała wpis na światową listę36 tradycji z całego świata. Wśród nich układanie kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała w Spycimierzu (gmina Uniejów). Komisja umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najwyżej ocenionych.
Transmisję z ogłoszenia decyzji komisji oglądali w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie przedstawiciele spycimierskiej społeczności oraz burmistrz Józef Kaczmarek, prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (autorka monografii poświęconej spycimierskiej tradycji) i Maria Pełka, prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało. Wzięli oni również udział w konferencji prasowej on-line przeprowadzonej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(art)