Konsultacje prowadzone od 28 do 30 września dotyczyły zagospodarowania trzech zielonych podwórek miejskich pn. „Osiedle Diamentowe”, „V Osiedle” i „Chorzeń”. Pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z przedstawicielami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili w terenie rozmowy z mieszkańcami, głównie z osiedli, na których powstaną zielone podwórka miejskie. Magistrat zaprezentował najpopularniejsze pomysły:
„Osiedle Diamentowe”: „górka” na projektowanym terenie musi zostać, miejsce dla dzieci, z którego korzystają zwłaszcza zimą, wprowadzenie zieleni, miejsce dla spacerów z psami, wyposażenie terenu w ławki i kosze na śmieci, utworzenie ścieżek spacerowych, stworzenie edukacyjnego placu zabaw dla dzieci oraz instalacja systemu monitoringu.
„V Osiedle”: doposażenie terenu w ławki i kosze na śmieci, poprawa stanu nawierzchni głównej ścieżki, stworzenie miejsca dla spotkań, wspólnego spędzania czasu, dodanie kwietników, rabat kwiatowych, stworzenie wybiegu dla psów, dodatkowe nasadzenia przy istniejącej tężni, wprowadzenie zieleni pomiędzy ścieżką a terenem parkingów, instalacja systemu monitoringu.
„Chorzeń”: doposażenie terenu w ławki i kosze na śmieci, poszerzenie i doposażenie placu zabaw, stworzenie zielonej ściany w okolicy placu zabaw, w sąsiedztwie terenu znajduje się przystanek autobusowy – pomysł przystanku z zielonym dachem, doświetlenie – lampy wykorzystujące energię słoneczną, instalacja systemu monitoringu. – Zebrane pomysły od mieszkańców posłużą do wskazania wytycznych projektowych danego zielonego podwórka miejskiego – wyjaśnia Roman Jankowski, kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie.
Jak wiadomo, w projekcie zostało wyznaczonych 9 obszarów na realizację zielonej infrastruktury w postaci podwórek miejskich i parków kieszonkowych. Oprócz wspomnianych trzech, pozostałe obszary to 4 zielone podwórka miejskie pn.: Amfiteatr, Dworcowa, Rynek i Park Tężniowy Pociejewo oraz 2 parki kieszonkowe: „Szaga” na Zatorzu i 11 listopada. – Większość z tych terenów była omawiana z mieszkańcami w ramach innych konsultacji. W 2019 roku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie zieleni w mieście na potrzeby opracowania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Konina. Na konsultacjach wskazano teren „Szagi” na Zatorzu, jako przestrzeń z największą potrzebą zmian – wprowadzenie dodatkowych nasadzeń i wzmocnienie funkcji komunikacji pieszej. Wskazano również potrzebę uporządkowania terenu przy Amfiteatrze i na Skarpie, zwłaszcza w zakresie odsłonięcia widoku na rzekę. Na konsultacjach omawiano kwestie zieleni także na Starówce, tutaj wskazano m.in. potrzebę wzmocnienia zieleni na Placu Wolności. Poruszono temat wyspy Pociejewo, jako miejsca na aktywne spędzanie czasu i możliwość spokojnego wypoczynku – wyjaśnia Roman Jankowski.
Jak czytamy w podsumowaniu konsultacji, w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” wskazano również zielone podwórko miejskie pn. Dworcowa. – Tutaj ze względu na obecny wygląd i charakter tego miejsca, zostało zaproponowane m.in. rozszczelnienie nawierzchni, potrzebne ze względu na zbyt duże zabetonowanie tego terenu, wprowadzenie ławek z zielonymi donicami – miejsce do odpoczynku oraz uporządkowanie obecnej roślinności (uporządkowanie starej roślinności oraz nowe nasadzenia). Park kieszonkowy pn. 11 listopada, o pow. ok. 250 metrów kwadratowych, ze względu na lokalizację i małą powierzchnię, został potraktowany jako część V Osiedla – dodaje Roman Jankowski.