– Tegoroczna praca rolników była wyjątkowa, bo odbywała się w cieniu wciąż trawiącej epidemii COVID-19. Jednak rolnicy z terenu gminy Stare Miasto potrafią stawić czoła przeciwnościom losu – mówił Dariusz Puchała, wójt Starego Miasta podczas trwających właśnie dożynek gminno-parafialnychw Barczygłowie.
Staromiejskie obchody święta plonów rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. św. Ap Piotra i Pawła w Starym Mieście. Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli się do Barczygłowa, gdzie podziwiali tradycyjny przemarsz barwnego korowodu dożynkowego pięknie ustrojonymi ulicami. Wraz z rolnikami na plac przy Szkole Podstawowej maszerowali przedstawiciele władz lokalnych, sołectw, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, szwadron kawalerii konnej, Orkiestra Staromiejska z mażoretkami Sigma i zaproszeni goście.
W tym roku zaszczytną funkcję starostów dożynek pełnili Mariola Kwiatkowska z Janowic (gdzie odbędą się przyszłoroczne dożynki) oraz Paweł Dąbek z Barczygłowa. W oficjalnym obrzędzie przekazali na ręce wójta Dariusza Puchały oraz przewodniczącej Rady Gminy Haliny Turajskiej bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża, prosząc o sprawiedliwe jego dzielenie. Następnie dary ziemi w postaci owoców, warzyw, chleba i kwiatów złożyły delegacje wszystkich 16 sołectw.
Mnóstwo pozytywnych emocji wywołał konkurs sołectw, podczas którego mieszkańcy wsi rywalizowali między sobą m.in. w biegu z workiem ziemniaków, dojeniu krowy, czy strzałach na bramkę. Wcześniej rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniej ozdobioną posesję. Pierwszą nagrodę przyznano Beacie Stasiak, drugą – Danucie i Tomaszowi Biersockim, trzecią – Radosławowi Maciejewskiemu.
Wyczekiwaną przez publiczność część artystyczną dożynek rozpoczął nastrojowy koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Krawczyka. Zagrała go Orkiestra Staromiejska wspólnie z konińskim wokalistą Sławkiem Pilarski, który zaprezentował również kilka własnych utworów.
Z ogromnym entuzjazmem przyjęto również występ wschodzącej gwiazd nurtu disco polo – Zespołu Spontan. Młodzi i zdolni muzycy rozgrzali publiczność przed gwiazdą tegorocznych dożynek – Łobuzami.
Dla świętujących dożynki mieszkańców i gości organizatorzy przygotowali liczne atrakcje i niespodzianki. Kolejka chętnych ustawiła się, aby obejrzeć wystawę broni historycznej i sportową, zabytkowe maszyny rolnicze i wojskowe. Fotobudka, dmuchańce oraz namioty z animacjami zapewniły mnóstwo zabawy również dzieciom i młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszył się również mobilnym symulator zagrożeń pożarniczych prezentowany przez PSP Konin. Na gości czekała pyszna grochówka, chleb ze smalcem, ciasto i kiełbaska z grilla.
Główny ciężar organizacyjny dożynek gminno-parafialnych w Barczygłowie spoczął na Bibliotece Publicznej. Bardzo dobra współpraca z sołectwem Barczygłów zaowocowała wyjątkowo udaną imprezą. Na święto plonów przybyło wielu znamienitych gości – parlamentarzystów, samorządowców, także z partnerskich gmin ze Śląska i Czech, przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń i firm.