5 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu zostanie podpisana Deklaracja o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Wśród sygnatariuszy jest między innymi prezydent Konina.
Sygnatariuszami Deklaracji są przedstawiciele województwa wielkopolskiego na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem i Jackiem Bogusławskim, członkiem zarządu województwa – przewodniczącym Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, prezydenci największych wielkopolskich miast: Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego, a także przedstawiciele władz wielkopolskich uczelni: Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz środowiska biznesu: Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., SOLARIS BUS & COACH sp. z o. o., Wielkopolskiej Rady Trzydziestu i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. – Wyznaczyliśmy kierunek i już konkretnie budujemy odpowiedni potencjał, by zasoby, którymi dysponujemy, mogły być w pełni wykorzystane – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Jak informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka marszałka, podpisywany dokument stanowi potwierdzenie woli współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, zaangażowania w rozwój całego krajowego ekosystemu opartego o technologie wodorowe. – Pozwoli też wzmocnić pozycję Wielkopolski, jako istotnego gracza w nowo tworzącym się przemyśle wodorowym – wyjaśnia rzeczniczka. – Budowanie gospodarki wodorowej to wyzwanie stojące przed przedsiębiorstwami, instytucjami naukowymi i lokalnymi samorządami. Nawiązując do polityk europejskich związanych z niskoemisyjnością, zielonymi inwestycjami oraz dążeniem do neutralności klimatycznej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa i efektywności energetycznej – od poszukiwania nowych źródeł energii i sposobów ich wykorzystania, przez zwiększenie efektywności energetycznej, po bezpieczne i efektywne dostarczanie jej do przemysłu i gospodarstw domowych, aktywnie włączając się w globalny łańcuch wartości gospodarki wodorowej, stymulując powstawanie lokalnych kompetencji wytwórczych w obszarze infrastruktury, produktów i usług.
– Warto również zaznaczyć, że Wielkopolska stworzyła już pierwszą strategię neutralności klimatycznej, na początku dotyczącą Wielkopolski Wschodniej, jako że jesteśmy jednym z sześciu polskich województw, które objęte są wsparciem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Unijne środki sfinansują koszty transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Działania w kierunku neutralności klimatycznej w subregionie konińskim podejmowane są przez: Grupę Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Miasto Konin oraz Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie – dodaje Anna Parzyńska-Paschke.
zdjęcie: w 2019 roku powstała Wielkopolska Platforma Wodorowa, także z udziałem Konina