– Nadszedł czas na samorządy! Na to żeby zaczęły wspierać działania grupy kapitałowej ZE PAK, bo tylko wtedy wspólnie uporamy się z problemami wynikającymi z zamknięcia przemysłu paliwowo-energetycznego na naszym terenie – powiedział Grzegorz Maciejewski, wójt Kazimierza Biskupiego podczas podpisania pierwszego, pilotażowego programu o współpracy, dotyczącego zatrudnienia przez gminę pracowników ZE PAK, którym w związku z transformacją grozi bezrobocie. – Jestem przekonany, że umowa o współpracy z gminą Kazimierz Biskupi, jako pierwszą w powiecie konińskim, stanie się wzorem dla programów finansowania, które znajdą się w Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – dodał Piotr Woźny, prezes Zarządu ZE PAK.
Zgodnie z umową gmina Kazimierz Biskupi zobowiązała się zatrudnić 5 pracowników ZE PAK (w UG lub jednostkach podległych), natomiast ZE PAK będzie dofinansowywał ich wynagrodzenie. – W ciągu najbliższego miesiąca planujemy wysłać zapytanie do grupy kapitałowej o możliwość przejęcia pracowników – mówił wójt Grzegorz Maciejewski. – Liczę na to, że nasz program pilotażowy stanie się wyznacznikiem dla wszystkich samorządów. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie przemysł paliwowo-energetyczny przez dziesiątki lat budował samorządy na terenie regionu konińskiego. Nadszedł ten czas, żebyśmy teraz my samorządowcy wsparli ZE PAK w zmianach, które nadejdą bardzo szybko.
– Dokument jest podpisywany z myślą o naszych pracownikach, którzy są mieszkańcami gminy Kazimierz Biskupi – dodał Piotr Woźny, prezes ZE PAK. – Bardzo dziękuję panu wójtowi za otwartość i zaangażowanie. Dzięki pilotażowi przenosimy osoby do pracy w jednostkach podległych panu wójtowi, a my jako grupa kapitałowa ZE PAK przez pewien czas będziemy finansować ich wynagrodzenie. W zamian za to umawiamy się, że pracownicy będą mieli zagwarantowane zatrudnienie przez co najmniej 24 miesiące.
– Cieszę się, że strona społeczna również może uczestniczyć w tym dużym przedsięwzięciu – mówił dziękując za zaproszenie do pilotażu Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych. – Zależy nam na tym, żeby ta umowa była praktyką, którą w przyszłości będziemy mogli rozszerzyć na inne gminy czy to w Wielkopolsce Wschodniej, czy to w innych regionach, które również muszą się mierzyć z wyzwaniami, jakie niosą z sobą zmiany klimatyczne i transformacja energetyczna.