Ponad 533 tysiące złotych dofinansowania na przebudowę ulicy Zielonej i Piotrkowskiej wraz z budową ścieżki rowerowej wzdłuż Piotrkowskiej i ponad 173 tysiące złotych na funkcjonowanie 13 linii autobusowych otrzymało Sompolno w ramach dwóch programów: Funduszu Dróg Samorządowych oraz Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Podpisanie umów odbyło się dzisiaj w centrum komunikacyjnym, czyli na dworcu w Sompolnie.
– To symboliczne miejsce, do którego docierają mieszkańcy całej gminy – mówił Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – W Sompolnie toczy się życie społeczno-gospodarcze. Cieszę się, że samorząd zdecydował się wykorzystać fundusze, żeby dać mieszkańcom gminy dobrą ofertę transportową, umożliwiającą przemieszczanie się po gminie. Jestem przekonany, że będzie to realny element walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Cieszę się również, że dzisiaj podpisujemy umowę przekazania środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, który pozwala na inwestowanie w drogi gminne i powiatowe. W 2019 roku w ramach tego Funduszu do dyspozycji samorządowców było blisko 6 miliardów złotych, w bieżącym – 3 miliardy 200 tysięcy, w najbliższych dniach pan wojewoda ogłosi nabór na rok 2021. Wtedy do dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego gminnych i powiatowych w całej Polsce będą ponad 3 miliardy złotych. Mamy nadzieję, że lepsza jakość dróg poprawi komfort życia mieszkańców.
Fundusz Dróg Samorządowych jest mechanizmem wsparcia dla tych samorządów, chcących inwestować w drogi. Właśnie z tych środków korzysta Sompolno realizując projekt „Przebudowa ulicy Zielonej i Piotrkowskiej wraz z wykonaniem ścieżki rowerowej wzdłuż Piotrkowskiej w obrębie pasa drogowego. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 888 tysięcy złotych (dofinansowanie ponad 533 tys., wkład własny 355 tys.) Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych ma natomiast pomóc w przywróceniu 13 linii autobusowych o łącznej długości 320 kilometrów. Linie dotyczą takich połączeń: Ośno Górne, Wierzbie, Mostki, Lubstów, Zofia, Jesionka, Racięcice, Stefanowo, Sompolno, ul. Nadnotecka, Marianowo, Mąkolno, Sycewo, Biele i Zakrzewek. Całkowita kwota inwestycji wynosi ponad 206 tysięcy złotych (dofinansowanie ponad 173 tys., wkład własny – ponad 33 tys.)
– Polityka walki z wykluczeniem komunikacyjnym równa się walce z wykluczeniem społecznym. A to jeden z priorytetów Unii Europejskiej – mówił dzisiaj poseł Witold Czarnecki.
– Programy, z których korzystają samorządy, mają charakter przełomu cywilizacyjnego. Społeczności lokalne odczuwają gigantyczny strumień pieniędzy wsparcia od naszego rządu, który wychodzi z bogatą ofertą dla mieszkańców, dla Polaków – dodał poseł Zbigniew Hoffmann.
W tym roku, jak podkreślił Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski do samorządów w całym województwie trafiło 230 milionów złotych na drogi. – Do tego dochodzi Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Sukcesywnie likwidujemy białe plamy. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości będą mogli dojechać do lekarza, kościoła, czy szkoły. Jest to niezwykle ważne – dodał.