Na konińskich drogach można zauważyć coraz więcej rowerzystów. Do przejażdżek zachęca słoneczna pogoda. - Niestety, wraz ze wzrostem przybywających cyklistów rośnie ilość wykroczeń oraz przestępstw popełnianych przez nich - podkreśla Sebastian Wiśniewski, rzecznik prasowy KMP w Koninie.
Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny, w czasie pandemii bezpieczny dla użytkowników. Aby bezpieczeństwo było zachowane w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.
Obowiązkowe wyposażenie roweru: z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające); z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Rowerzysta jest zobowiązany: korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić; zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych; jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.
Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza wtrudnych warunkach atmosferycznych.
Policja apeluje o przestrzeganie wciąż obowiązujących ograniczeń. Najważniejsze obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa to: zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych; obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych; do odwołania przemieszczanie się małoletniego do ukończenia 13. roku życia jest możliwe wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej.
Na konińskich drogach można zobaczyć policyjny patrol na rowerach, które zostały zakupione dzięki stowarzyszeniu „Bezpieczny Konin”. - Dzielnicowi, którzy pełnia służbę na jednośladach docierają w miejsca trudnodostępne dla patroli zmotoryzowanych - przypomina rzecznik konińskiej policji.