1 stycznia 1939 roku o godzinie 15.00 zmarła Zofia Urbanowska. Dla upamiętnienia tego wydarzenia przedstawiciele organizacji pozarządowych, Miejskiej Biblioteki Publicznej, samorządowcy z Konina i Rzgowa oraz druhowie strażacy od 2009 spotykają się przy grobie pisarki na cmentarzu przy ulicy Kolskiej, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Nie inaczej było w pierwszy dzień 2020 roku.
2019 został ogłoszony przez prezydenta Konina Rokiem Zofii Urbanowskiej. Wtedy przypadała 170. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci pisarki, honorowej obywatelki Konina. Jak przypomniał Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina w związku z tym w naszym mieście w minionym roku odbyło się wiele imprez, wystaw, prelekcji, została opublikowana książka dotycząca tej postaci.
– Chciałbym, żeby ta roczna energia, którą włożyliśmy w utrwalenie osobowości, dorobku i kult naszej mieszkanki, trwała nadal – powiedział Henryk Janasek (Towarzystwo Przyjaciół Konina), były dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. – Zachęcamy wszystkich, by ta chwila trwała dalej, ponieważ jest jeszcze szereg rzeczy do opublikowania i przekazania społeczeństwu na temat Zofii Urbanowskiej.
Przy grobie pisarki spotkali się przedstawiciele PTTK, Towarzystwa Przyjaciół Konina, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Konińskiej Fundacji Kultury, urzędnicy, radni, nie zabrakło też władz Konina i Rzgowa. Paweł Adamów, zastępca prezydenta, uczestniczący po raz pierwszy w tym spotkaniu, zapewnił, że miasto będzie dalej pamiętać o Zofii Urbanowskiej mimo że jej rok się skończył. Pisarka urodziła się w niedalekim Kowalewku (tam też jest jej Izba Pamięci), dzisiaj więc przy jej grobie nie zabrakło wójta gminy Rzgów Grzegorza Matuszaka oraz druhów strażaków z tej miejscowości. – Patrząc na to co się dzieje wokół Zofii Urbanowskiej, wszystkim jest milej spotkając się na corocznych uroczystościach – mówił wójt Matuszak. Już teraz zaprosił do Kowalewka, gdzie 15 maja już po raz kolejny odbędą się imieniny pisarki, deklarował też, że będą kontynuowane wspólne działania dotyczące kultywowania i rozwijania tego, co pozostawiła po sobie Zofia Urbanowska.
Uczestnicy złożyli także kwiaty i zapalili znicze na grobie innej konińskiej pisarki Janiny Perathoner, odwiedzili także grób Stanisława Sroczyńskiego, wieloletniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Konina, którego pożegnaliśmy w minioną sobotę.
Przedstawiciele PTTK nie zapomnieli też o mogiłach Powstańców Wielkopolskich. Na cmentarzu przy ulicy Kolskiej spoczywa ich dwóch, a na wszystkich nekropoliach w Koninie łącznie siedmiu.