W minioną niedzielę w Golinie odbyła się gala Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i podziękowania mieszkańcom sołectw wschodniej części regionu, aktywnie uczestniczącym w programie, za ich pracę i wkład w odnowę wsi. Wśród wyróżnionych znalazło się sołectwo Radolina z gminy Golina.
Jak podkreślał wicemarszałek Krzysztof Grabowski, Wielkopolska Odnowa Wsi ma swoją markę, na którą samorząd województwa pracował wiele lat, zachęcając sołectwa, by przystąpiły do tego programu. Aktualnie korzysta z niego 2.067 sołectw z 187 wielkopolskich gmin, które zrealizowały łącznie 1.508 projektów. – To pokazuje w jaki sposób ten program się rozwija i dokąd zmierza. Do tej pory wydaliśmy z budżetu województwa 31 mln złotych, a w kolejnym roku planujemy wydać kolejne 4 mln zł. W przygotowywanej Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2030 roku wpisaliśmy już Wielkopolską Odnowę Wsi i to nas determinuje do tego, żebyśmy ją realizowali i by kolejne miejscowości – przy wsparciu naszych środków i samorządów gmin – zmieniały swoje oblicza. Jako Wielkopolska wyróżniamy się na tle kraju w sposób wyjątkowy, bowiem wydajemy najwięcej środków spośród innych województw, które też podjęły się tego wyzwania – mówił Krzysztof Grabowski. W ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi realizowane są trzy konkursy – „Pięknieje wielkopolska wieś”, „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw” i „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą”. – Cieszę się niezmiernie, że dzisiejsza gala mogła zostać zorganizowana tutaj w tej pięknej hali, której uroczystość otwarcia odbyła się 2 lata temu. To jest również kolejny dobry przykład tego, jak te nasze małe ojczyzny się rozwijają korzystając czy to z środków samorządowych czy zewnętrznych oraz olbrzymiej determinacji władz lokalnych dodał wicemarszałek.
Wyróżnienia w III edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska” trafiły do sołectw: Siąszyce (gmina Rychwał), Izdebno (Ostrowite), Bibianna (Malanów), Stare Miasto, Tokary Pierwsze (Kawęczyn), Krzykosy (Kłodawa), Wielołęka (Grodziec), Nowa Wieś (Zagórów), Szydłowo (Trzemeszno).
Okolicznościowe dyplomy wręczono za projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej miejscowości. Przypadły one w udziale sołectwu Pawłowo (gmina Czerniejewo) za projekt „Skwer im. Pawła Cymsa – miejscem pamięci, rekreacji i spotkań” oraz sołectwu Orchowo, które zrealizowało ciekawą inicjatywę pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej – rewitalizacja historycznego centrum Orchowa”.
Warto podkreślić, że wśród wyróżnionych znalazło się sołectwo Radolina z gminy Golina. Wśród laureatów byli także: sołectwo Grabowo Królewskie (gmina Kołaczkowo), sołectwo Osówiec (Orchowo), sołectwo Skęczniew (Dobra), sołectwo Chrząblice (Brudzew), sołectwo Dolany (Lądek), sołectwo Modła (Rzgów). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe w wysokości 3 tys. Złotych.
Galę uświetnił występ chóru Vokaliza oraz młodej, niezwykle utalentowanej golinianki Agaty Sieczkowskiej. Tańce ludowe zaprezentował dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Uśmiech z Liśca Wielkiego. Na zakończenie gości czekała jeszcze jedna wokalna niespodzianka, a był nią występ Śpiewającej Rodziny Kaczmarków, która wykonała wiele znanych i lubianych arii z opery i operetki oraz piosenek z musicali, a także zaprezentowała światowe i polskie przeboje muzyki estradowej.