Za kilka dni powiatowe urzędy pracy nie będą już profilowały pomocy dla osób bezrobotnych. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zdecydowali, że dzielenie w ten sposób bezrobotnych jest niezgodne z konstytucją. 14 czerwca wchodzi w życie ustawa, która zniesie taki podział.
Przypomnijmy, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje trzy profile pomocy oraz odpowiedni do nich zakres wsparcia.Każdy profil dostosowany jest do sytuacji, potrzeb i możliwości trzech różnych grup bezrobotnych. W pierwszym profilu znajdują się aktywni bezrobotni, dla których wsparciem jest głównie pośrednictwo pracy. Drugim profilem obejmowani są bezrobotni potrzebujący intensywnego wsparcia. Mogą oni korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferuje powiatowy urząd pracy, a także z działań aktywizacyjnych zlecanych przez urząd pracy. Trzecim profilem objęte są osoby najbardziej oddalone od rynku pracy, zagrożeni wykluczeniem społecznym. Wobec tej grupy urząd może stosować programy specjalne. Profil ustalany jest przy pomocy systemu komputerowego i wywiadu prowadzonego przez doradcę z bezrobotnym.
Profilowanie bezrobotnych zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, który w 2018 roku orzekł, że „uregulowanie w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy profilu osobie bezrobotnej jest niezgodne z konstytucją”.
W związku z tym 14 czerwca tego roku wchodzi w życie ustawa, która zniesie taki podział bezrobotnych. I wszyscy będą teraz traktowani równo. – Wszystkie instrumenty i usługi będziemy mogli oferować teraz każdemu bezrobotnemu. Jeżeli osoba odmówi przyjęcia skierowania na zaproponowaną formę aktywizacji na przykład na szkolenia, prace interwencyjne, staże, roboty publiczne, to wtedy nastąpi jej wyrejestrowanie – mówi Anna Subda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie.