Niedziela Palmowa zapowiada, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a za tydzień usiądziemy wspólnie do świątecznego śniadania poprzedzonego mszą rezurekcyjną. A dzisiaj udajemy się do kościoła z palmami, czyli wierzbowymi wiązankami, aby zostały poświęcone.
W chrześcijańskiej tradycji palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu, czyli męki i zmartwychwstania Jezusa oraz nieśmiertelności duszy. Dzisiaj zabierzemy je ze sobą do kościoła na msze, podczas których zostaną poświęcone. Czynimy tak na pamiątkę przyjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie tłum mieszkańców witał go entuzjastycznie. Ludzie rzucali mu wtedy pod nogi gałązki palmowe i oliwne.
Tego dnia w kościołach odbywają się też uroczyste procesje, które przekazują głębokie wartości religijne. Zgodnie z tradycją, w palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z puszystymi baziami, nazywanymi potocznie kotkami. Jednym ze zwyczajów jest połykanie poświęconych bazi palmowych, co ma chronić ludzi przed przeziębieniami i bólem gardła.
Tradycji i zwyczajów związanych z poświęconymi palmami jest dużo. Ale nie to jest dzisiaj najważniejsze.