1 marca weszła w życie ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. – Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest świadczeniem nieskładkowym, o specjalnym charakterze, finansowanym ze środków budżetu państwa. Jego celem jest uhonorowanie i zapewnienie środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia bądź innej działalności zarobkowej ze względu na wychowywanie co najmniej czwórki dzieci i nie mają prawa do emerytury w kwocie równej lub wyższej od najniższej emerytury – informuje Katarzyna Rzepecka-Andrzejak, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koninie.
Kto może otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające? – Co do zasady prawo do świadczenia mogą uzyskać kobiety –matki, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czwórkę dzieci – po osiągnięciu wieku 60 lat. Ojciec, który wychował co najmniej czwórkę dzieci, będzie mógł skorzystać z prawa do tego świadczenia po osiągnięciu 65 lat, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzuceniu dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę – mówi Katarzyna Rzepecka-Andrzejak.
Świadczenie może być przyznane tylko w przypadku, gdy matka lub ojciec dzieci nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury (od 1marca –1.100 zł). Świadczenie może być przyznane w drodze decyzji administracyjnej – na wniosek matki albo ojca dzieci – przez prezesa ZUS albo prezesa KRUS – po indywidualnym zbadaniu sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej osoby ubiegającej się oświadczenie. – Wiosek można składać od pierwszego marca w każdej jednostce organizacyjnej KRUS. Druk jest dostępny na stronie internetowej – mówi Katarzyna Rzepecka-Andrzejak.
Więcej informacji na temat rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego można uzyskać w zakładce rodzicielskie świadczenie uzupełniające na stronie internetowej www.krus.gov.pl oraz w każdej jednostce organizacyjnej KRUS.