Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej, niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na stan uzębienia jest odpowiednio dobrana dieta. Musi być oczywiście zróżnicowana i bogata w produkty, które wpływają na kondycję zębów. Odniosę się tutaj także do zasadności teorii, że ta właściwa powinna być w pozbawiona cukru. W zasadzie jest w niej dużo prawdy, bo należy unikać cukrów prostych (słodyczy), które w jamie ustnej przetwarzają się w kwasy, które z kolei uszkadzają szkliwo zębiny. Osobiście jestem jednak za tym, aby w przypadku dzieci – choć nie tylko – zamiast codziennego podjadania słodkości , wprowadzić jeden dzień np. słodką niedzielę. W ten sposób od najmłodszych lat wypracowujemy prawidłowe nawyki żywieniowe, a tym samym mamy wpływ i kontrolę nad menu naszych milusińskich.
W diecie optymalnej nie możemy zapominać i o innych składnikach
Układając jadłospis trzeba wybierać te obfitujące m.in. w wapń, fosfor, fluor i inne witaminy czy minerały, dlatego musi być różnorodna. W przypadku wapnia tj. mleka i jego przetworów, żeby maksymalnie zwiększyć wchłanianie przyjmujemy go w towarzystwie witaminy D. Jeśli dana osoba nie toleruje lub ma alergię na tego rodzaju produkty może zamiennie jeść orzechy, migdały, ziarna sezamu, szpinak, płatki jęczmienne, pszenne… Pamiętajmy też o uzupełnianiu fosforu. Znajdziemy go w pełnoziarnistym pieczywie, chudym nabiale, warzywach, owocach i rybach. Niestety i tutaj łatwo przesadzić , ponieważ duże stężenie występuje w płynach gazowanych, wysoko przetworzonych. Ostrzegam: nadmiar fosforu grozi osłabieniem masy kostnej, a więc i zębów.
Jak wyeliminować próchnicę?
Pracę należałoby zacząć już na etapie samej ciąży. Jeśli przyszła mama będzie odżywiać się niezbyt racjonalnie, to jej dziecko właściwie już na starcie ma pewne niedobory, a radzi sobie w ten sposób, że pozyskując je z organizmu matki. Z kolei ona po porodzie ma również często różne problemy zdrowotne np. z zębami, włosami itd., a skutek niewłaściwej diety. Niezrównoważone menu – niewykluczone - może także skutkować podobnymi następstwami u dziecka.